showTop
× Search
Změna ve vedení Vendée Globe. Do čela se dostal Nico Lunven, který byl před 50 hodinami předposlední. Startovní pole má za zády níži a před sebou složitou cestu do pasátu. Obtížné chvíle, kdy bude snadné ztratit. Čelo startovního pole je západně od Kanárů. Nerovná stopa, která se od Madeiry klikatí za zádí vedoucí Holcim-PRB, jasně ukazuje, že vítr v posledních hodinách nebyl stabilní. Hodně byl ovlivněn mraky jeho směr i síla. V takových okamžicích je snadné uvíznout v bezvětří pod mrakem, jako se to stalo Samu Goodchildovi. Rychlý závodník si dal na 30 minut pauzu. Nestabilní podmínky jsou vidět i na rychlostech vedoucí skupiny. Lunven 14,4 uzlu, Goodchild 19,1, Richomme 8,9,  Ruyant 13,4 a například Simon jen 5,2 uzlu. Vítr nyní vane N – NW kolem 13 uzlů a bude slábnout. Nejrychlejší mají před sebou 500 mil ve slabém větru, než se dostanou na úrovni Kapverd do pasátu. Znamená to dalších 500 mil neustálé pozornosti, hledání větru. Nevypadá to na...

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?

Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Vojtěch Sládeček
/ Kategorie: Technika plavby

Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?

To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?

Podstata tohoto manévru je ukryta jinde. To že se nám loď začne otáčet kolem vyvázaného lana je primárně díky ramenu síly (páce), kterou tvoří vazák a propeler. Právě tato páka začne loď stáčet. Zatočení kormidlem tedy nutně není potřeba, aby to začalo fungovat. Pokud mám loď s jedním listem kormidla, mohu samozřejmě natočení kormidla použít. Tím přidám extra sílu k manévru, přidá se totiž prop wash. Tedy tlak proudu od vrtule do kormidla a manévr je tak účinnější. Na dvoulistých lodích tuto možnost nemám, ale benefitem je pro mě šířka lodi. Plachetnice se dvěma kormidelními listy bývají poměrně široké na zádi. Tedy i rameno síly mezi vazákem a vrtulí je větší, a proto se i dvoulistá loď bude ochotně stáčet kolem lana. V praxi tedy lze u dvoulistých plachetnic při tomto manévru nechávat kormidlo rovně. Jeho správným natočením ale rozhodně nic nezkazím, i když vliv bude jen minimální. Loď se nepohybuje, na kormidle je jen minimální obtékání. Natočené kormidlo začíná být účinnější až v momentě, když se loď začne vodou alespoň trochu pohybovat. Kdo ale začínal na jednolistých lodích, má už pravděpodobně grif a kormidlo natáčí přirozeně na stranu lana - do návětří.

Někdy, typicky za bezvětří, se může na jachtě s jedním listem kormidla hodit naopak natočení kormidla na druhou stranu. Třeba když si prostě potřebuji odtlačit záď od vedlejší lodi. Zde pak kombinuji propwash, který ovlivní více záď lodi a otáčení špičky lodi, která je víc ovlivněna pákou vazák - propeler.

Důležité je si uvědomit, že to kam se mi loď otáčí, definuje zmiňované rameno síly. Kormidlo zde hraje druhé housle a lze ho využít různě.

216

Vyhledat

Nejbližší události

«listopad 2024»
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Na horu