showTop
× Search
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu. Chorvatská města, městečka, přístavy, ostrovy, zátoky. To vše má co nabídnout. Pokud se tam nepohybujete ve stádu hledajícím krásu z Instagramu. Tři podzimní týdny ukazují, že stále to může vypadat podobně jako kdysi. Připlujete na Kornati a potkáte 6 jachet. Pracovní lodě odvážejí vybavení restaurací, Murteřané se lopotí ve svých olivových hájích. Probíhá sběr, bude se vyrábět olej. Na molu v Tribunji jsme třetí lodí. Vyvazujeme se bokem. V Šibeniku nocujeme dvě. Myslím jachty. V Malém Iži vedle nás jeden motorák rybářů. V konobě jsme sami. V Prvić Luka bylo narváno. Čtyři jachty. V Šepurine žádná. V Chorvatsku je babí léto. Od druhého...

Znáte vítr na Jadranu

Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu...

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Odvážná záchrana trimaranu

Odvážná záchrana trimaranu
Daniel Vodička

Odvážná záchrana trimaranu

Zatímco pro někoho je plavba přes Biskaj vrcholem jachtařské kariéry, Luke Berry a Antoine Joubert absolvovali tuto trasu na trimaranu s ulomeným plovákem a nouzovou takeláží.

Dvojice účastníků závodu Transat Jacques Vabre nedoplula se svým trimaranem třídy Ocean 50 daleko. Po restartu závodu z Lorientu posádka plula k mysu Finisterre ve větru 25 – 30 uzlů a 5 metrů vysokých vlnách.

„Po startu jsme pluli konzervativně. Frontou jsme proplouvali velmi opatrně. Jako obvykle jsme se do nejobtížnějších podmínek dostali za frontou. Vlny se křižovaly ze dvou směrů a vítr byl poryvový. Bylo 6. listopadu a pluli jsme se dvěma refy na hlavní a J3. Šlo téměř o nejmenší kombinaci, kterou jsme měli k dispozici. Vítr přicházel ze 70°. Za takových podmínek jsou tyto trimarany extrémně rychlé. Jakmile odpadnou, rozletí se na 25 – 30 uzlů. Loď tedy letěla po vlnách a bylo nesnadné ji zpomalit. V jednu chvíli jsme skočili na vlně, a když jsme dopadli, vše se zhroutilo. Odlomil se plovák na levoboku a zároveň spadl stěžeň. Za normálních podmínek by se měl trimaran s ulomeným plovákem překlopit, ale zlomený stěžeň nás vlastně zachránil.“

Zachránce Adrien Hardy

Foto Oceanic Assistance

Foto Oceanic Assistance

Záchranný trimaran Merida.
Zde je dobré si říci něco o pojištění trimaranů Ocean Fifty. Tyto závodní speciály bývají pojištěny jen proti celkové ztrátě (total loss). Na poškození, i tak značné jako v tomto případě, se pojistka nevztahuje. Proto má třída Ocean Fifty, u které je velké riziko poškození nebo překlopení lodě (od svého vzniku mají 50 stop dlouhé trimarany potíže), uzavřenu smlouvu s profesionálním zachráncem Adrienem Hardym (bývalý vynikající závodník Classe Mini, Figaro, Class 40). Adrien Hardy v případě nehody pomáhá tyto trimarany zachránit.

Zachránit maximum

Vzhledem k absenci pojistného krytí se závodníci Ocean Fifty snaží z lodě zachránit maximum. Tím se liší způsob řešení situace od běžných lodí, kde zkušenosti velí co nejrychleji trosky odříznout, aby nepoškodily trup. Luke Berry se se svým coskipperem snažil zachránit maximum. Šlo tedy o to volné části co nejlépe upevnit, aby nemlátily do trupu.

Po řešení nejžhavějších potíží došlo na kontaktování Adriena Hardyho, který měl se svým záchranným 35 metrů dlouhým trimaranem Merida doprovázet flotilu až k Madeiře. Merida dorazila k invalidnímu trimaranu již za dvě hodiny. Brzy po ránu. Byla stále tma, foukalo 25 uzlů a vlny dosahovaly výšky 4 metrů. Průběh záchranné operace byl domluven přes VHF. Pak se Hardyho tým oblékl do neoprénů a přijel k trimaranu na RIBu.

„Nejprve bylo třeba se zbavit volného plováku, ten ale není upevněn jen příčníky, ale i sítí, která je na stovkách kousků dyneemy. Bylo to zdlouhavé odřezávání, část už jsme měli hotovou v okamžiku příjezdu Hardyho týmu, ale už jsme byli vyčerpaní,“ říká Luke Berry.

„Uvolnili jsme plovák a přivázali ho, aby nám neutekl. Nechápal jsem, jak dostaneme na palubu stěžeň, protože na něm visela plachta. Jednu část jsme přitáhli vinšnalmi, ale se zbytkem pomohl Hardy, když se potopil několik metrů pod hladinu a přivázal na vršek stěžně nafukovací bóji, kterou se vyzvedávají vraky. Tím vynesl stěžeň na hladinu. Následně se nám ho podařilo uvázat pod ulomené příčníky.“

Pak odtáhl záchranný trimaran Merida poškozený vrak do přístavu na severu Španělska.

Foto Luke Berry

Foto Luke Berry

Plachty co dům dal.
Následovala diskuze s designéry lodě, kteří měli potvrdit, že bude možné naložit ulomený plovák na příčníky a takto vyplout na sever do domovského přístavu St.Malo.

„Ze spodní části stěžně jsme v přístavu postavili nouzovou takeláž. Použili jsme plachtu z katamaranu Hobie 15 jako hlavní, naši kosatku J3 dopředu. Vzhůru nohami, aby se vešla. A ještě třetí plachtu z lodě Classe Mini. Věděli jsem, že poplujeme především na zaďák, tak jsme potřebovali plochu. No a pak už stačilo počkat na vhodné meteorologické okno. Mezi dvěma frontami jsme vypluli na sever. Podmínky byly přijatelné, vítr 25 – 30 uzlů, vlny 4 metry. No a s tímto uspořádáním jsme dopluli na západ Bretaně, tam jsme odhalzovali, a dali si takovou turistickou plavbu kolem pobřeží až do St.Malo.“

Vítejte ve světě profesionálního jachtingu.

781

Vyhledat

Nejbližší události

«říjen 2024»
poútstčtsone
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Na horu