O nebezpečí kotvení v mořské trávě
To můžeme říkat pořád: „Nekotvi na řasách, nekotvi na řasách, nekotvi na řasách!“ No a co se děje? Stále kotví na řasách. A to je důvod ztroskotání katamaranu před Maslinicí.
Včera jsme psali o katamaranu, který zakotvil před Maslinicí na Šoltě, kotva přestala držet, najel na břeh, byl poškozen, odjel do Maslinice k molu, kde ho anglická posádka opustila a potopil se. Podle snímků a videa je patrné, proč kotva katamaranu nedržela. A neříkejte nám, že jsme vám to neříkali.
Foto Facebook Angelika Gödde
Na screenshotu z videa je patrná mořská tráva na kotvě.
Vytažená kotva na přídi je obalená mořskou trávou Posidonií. Znamená to jediné, posádka kotvila v porostu mořské trávy, ve které kotva (alespoň běžné kotvy používané na charterových lodích) nedrží. Říkáme to stále znovu: „Nekotvěte v porostech Posidonie!“
Kromě toho, že v mořské trávě kotva nedrží, ničíte velmi důležitý ekosystém, jehož obnova netrvá léta, ale nejméně velmi dlouhá desetiletí.
Dále se pouštíme do spekulací. Dá se předpokládat, že po zakotvení skipper důkladně nevyzkoušel, zda kotva drží. Zjistil by s velkou pravděpodobností, že nedrží. Na videu je sice vidět, že v místě není hladina klidná a vlní, nikoli však zběsile. V takových podmínkách by měla dobře zarytá kotva držet.
Samozřejmě se mohlo k výše uvedenému přidat, že vypuštěný kotevní řetěz byl krátký, ale za dva hlavní důvody najetí na břeh, pomineme-li případnou špatnou volbu kotviště, bych označil kotvení v mořské trávě a neotestování kotvy v okamžiku zakotvení.
Samozřejmě jsem na místě nebyl a jde jen o spekulace, které souvisí s tím, co jsem viděl na kotvě a stavem moře na videu.
1215
Související články
Kritická situace v přístavu
Kritická situace v přístavu
Odpoledne jste dorazili do přístavu, vyvázali jste se zádí a nebyli jste dost důkladní. V noci přišla bouřka a vaše jachta začala rohem zádi brousit molo. Co s tím?
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč nedoporučuji na charteru kotvit na dvě kotvy
Proč nedoporučuji na charteru kotvit na dvě kotvy
Často vidím na facebookových stránkách Lodních novin debaty o kotvení na dvou kotvách. Na charterové jachtě bych se z bezpečnostních důvodů tomuto způsobu kotvení raději vyhnul.
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.