Kdo vyhraje Golden Globe Race?
Sednete na jachtu, pro kterou je 6 uzlů ďábelskou rychlostí a vydáte se na závod kolem světa. Chce to odvahu, trpělivost a samozřejmě vytrvalost. Nemůžete být doma dříve, než za 200 dnů. A spíše mnohem později.
Závod má před sebou strhující finiš. Všichni diváci si ho užíjí, protože na rozdíl od lodí IMOCA, které létají gramofonovou rychlostí 45, Golden Globe se doplouvá na 16.
Poznámka pro mladší čtenáře
Gramofon je ten kolotoč na velké černé desky připomínající lázeňské oplatky. Mohl mít několik rychlostí. Běžná byla 33. Rychlost 45 udělala i ze stranického projevu zajímavou pecku. Naopak i rockový nářez na 16 dokázal uspávat hady.
Finiš
Vedoucímu muži závodu zbývá do cíle méně než 1700 mil. Jeho náskok 1000 mil se už téměř rozplynul. V této chvíli je podle vzdálenosti do cíle jen 56 mil. Vzhledem k průměrné rychlosti to dělá jen 12 hodin rozdíl v cíli. Po 210 dnech závodu!
Finiš se zdá být zajímavý až na cílovou čáru. Vede Jean-Luc Van Den Heede (73 let) s poškozenou lodí. V Jižním oceánu udělal kotrmelec a zdálo se, že přijde o stěžeň. Takeláž provizorně opravil a rozhodl se doplout do cíle.
Druhý Mark Slats je v plné síle a už od mysu Horn to dokazuje. Dokázal stáhnout 95 % náskoku svého soupeře a stále tlačí na pilu.
Počasí
Počasí dlouho hrálo Marku Slatsovi do karet. Nyní se ale situace otáčí. Van Den Heede již je nad úrovní Kanárů a dostává se do oblasti, kterou zasahují fronty. Do jedné by se měl dostat za dva dny a na zaďák by se měl vzdálit svému soupeři, který bude stále v nepříznivém severovýchodním proudění.
Van Den Heede vsází na to, že se dostane do západního proudění severně od Azor a popluje do cíle na zaďák. Slats se zatím stále pokouší stoupat co nejkratší trasou k cíli. U rychlejších jachet by bylo jasné, že A, tedy sázka na rychlost navzdory delší upluté vzdálenosti, je správně. U pomalých jachet, na kterých se závod pluje, to nemusí tak být. Rozdíl v rychlosti mezi zaďákem a stoupačkou je půl uzle. Vyšší rychlost na zadobok nemusí stačit v případě, že si trasu příliš prodloužíte.
Přesto bych stále vsadil na zkušeného Van Den Heedeho. Pokud nezůstane stát v Azorské tlakové výši, zvítězí. Alespoň podle mě.
Polohu lodí najdete zde.
3068
Související články
Záchrana v bouři v jižním Atlantiku
Záchrana v bouři v jižním Atlantiku
Ian Herbert Jones účastnící se závodu Golden Globe Race spustil EPIRB v bouři na jihu Atlantiku. Vítr v nárazech dosahoval 88 uzlů.
Drama se šťastným koncem
Drama se šťastným koncem
Tapio Lehtinen, účastník Golden Globe Race zažil noční můru. Ozvala se rána a během 5 minut se jeho jachta potopila. Tapio se pouze stihl evakuovat do záchranného ostrůvku. K nehodě došlo na 40°jižní šířky v Indickém oceánu.
300 dnů na moři, nyní bez plynu
300 dnů na moři, nyní bez plynu
Poslední závodník sólového závodu kolem světa Golden Globe Race Tapio Lehtinen má za sebou 290 dnů samoty na moři a jenyní na úrovni Kapverd. Zásoby jídla ještě má, ale došel mu plyn na vaření.
Jachtař
Jachtař
Toto není kolorovaná fotka z konce války, ale snímek estonského jachtaře Uku Randmaa poté, co projel cílem Golden Globe Race a tři dny se ho jeho blízcí snažili vykrmit. Zjevně to moc nepomohlo.
252 dnů samoty na oceánu
252 dnů samoty na oceánu
O bronzu v Golden Globe Race je rozhodnuto. Třetí místo patří estonskému jachtaři Uku Randmaa. K obeplutí světa potřeboval 252 dnů. Do cíle připlul lehčí o 20 kg.