showTop
× Search
Jak se vyhnout kolizi
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Bezpečnost

Jak se vyhnout kolizi

Srážka s nákladní lodí je za běžných podmínek těžko představitelná nehoda. Za zhoršené viditelnosti už nejde o nic nepředstavitelného. Jak se nebezpečí kolize vyhnout?

Nejčastěji rozšířené laminátové jachty nejsou na monitorech radarů zřetelné. Radarový odražeč může echo zvýraznit, ale záleží na typu a podmínkách. Nejčastěji rozšířené trubkovité odražeče ztrácejí odraznou plochu s náklonem. To není pro plachetnice dobrá zpráva. Klasické odražeče tvaru oktaedru jsou na tom lépe, jsou ale rozměrné a nepříliš oblíbené. Navíc u odražeče platí, že čím výše je umístěn, tím lépe, a oktaedr u vrcholu stěžně nevypadá nejlépe. Obecně je možné říci, že pasivní radarové odražeče jsou velké a s jejich umístěním to není snadné.

V dnešní elektronické době ale existují i jiná řešení. Jednou z nich je systém AIS, který vysílá informace o jachtě a o jejím pohybu (pozor, nesmí jít jen o AIS přijímač, obvykle se na jachtách používá systém AIS Class B). Na můstku velké lodi se tyto údaje neobjevují na radaru, ale na monitorech spojených s AIS. Vynikající je, že na druhé lodi vidí nejen polohu jachty, ale i směr jejího pohybu, rychlost a základní parametry. Posádka na můstku tak ví, co hledat, kde a kdy.

Další možností, v době AIS trochu opomíjenou, je aktivní radarový odražeč. Jedná se o aktivní přístroj, který po zachycení radarového signálu odešle tento zpět zesílený. Výsledkem je, že na monitoru radaru se objeví výrazné echo, které i pospávající hlídku vytrhne z letargie. Příkladem mohou být přístroje Echomax, nebo Sea-Me.

Ze zhoršené viditelnosti tyto přístroje pomohou při kolizním kurzu s velkou lodí, respektive s lodí vybavenou AIS, či radarem. Na menších lodích a na jachtách však toto vybavení není nezbytné. Ani sebelepší výbava na straně jedné tak nemusí stačit.

Proto je třeba stále myslet na bezpečnou rychlost. Podle pravidel COLREG musí každá loď plout bezpečnou rychlostí. To je taková rychlost, aby bylo možné reagovat podle požadavků pravidel COLREG. Snížená viditelnost většinu běžně uvažujících skipperů donutí sundat nohu z plynu. Bohužel jsou i tací, kterým bezpečná rychlost nic neříká, proto ji nemohou dodržovat.

Předchozí článek Ztroskotání na Korčule
Další článek Proč jsou mapové plottery nepřesné?
Vytisknout
810

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu