showTop
× Search
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu. Chorvatská města, městečka, přístavy, ostrovy, zátoky. To vše má co nabídnout. Pokud se tam nepohybujete ve stádu hledajícím krásu z Instagramu. Tři podzimní týdny ukazují, že stále to může vypadat podobně jako kdysi. Připlujete na Kornati a potkáte 6 jachet. Pracovní lodě odvážejí vybavení restaurací, Murteřané se lopotí ve svých olivových hájích. Probíhá sběr, bude se vyrábět olej. Na molu v Tribunji jsme třetí lodí. Vyvazujeme se bokem. V Šibeniku nocujeme dvě. Myslím jachty. V Malém Iži vedle nás jeden motorák rybářů. V konobě jsme sami. V Prvić Luka bylo narváno. Čtyři jachty. V Šepurine žádná. V Chorvatsku je babí léto. Od druhého...

Znáte vítr na Jadranu

Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu...

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Jak má být upevněn peň na motýla?

Jak má být upevněn peň na motýla?
Jan Koukal
/ Kategorie: Technika plavby

Jak má být upevněn peň na motýla?

Při plavbě na motýla je ideální použít ke stabilizaci geny spinakerový peň. Jak však má být peň v ideálním případě upevněn?
Pokud chceme, aby vše fungovalo bez problémů a při náhlém zesílení větru bylo možné plachtu bez potíží zmenšit, je třeba peň stabilizovat tak, aby jeho pozice nebyla ovlivněna otěží geny.
K tomu budeme potřebovat výtah pně, kiking pně z přední paluby a pomocné lano, které bude peň stahovat dozadu. Obvykle se tato konfigurace používá při delších plavbách.
Na stěžni vytáhneme vnitřní konec pně do patřičné výšky. Měl by být mírně výše, než konec vnější. Na vnější konec upevníme výtah pně, kiking pně a pomocné lano. Do kování na vnějším konci instalujeme otěž geny. Nyní pomocí výtahu zvedneme vnější konec pně do patřičné výšky. V požadované poloze ho stabilizujeme dotažením kikingu pně a pomocného lana, které vede přes kladku na zádi na vinšnu.
Nyní máme peň upevněný, povolíme rolfok o rozbalíme genu. Polohu pně vyladíme výškově a v předozadním směru. Zadní lem plachty by měl být napnutý, aby se vítr z plachty nevyléval.
Pokud by vítr zesílil natolik, že by bylo třeba plachtu sbalit, můžeme povolit otěž a rolovat. Peň zůstane na svém místě a pracovat s ním můžeme až na závěr.

13094

Vyhledat

Nejbližší události

«listopad 2024»
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Na horu