Zrušení nepotřebné záchranné akce ušetří miliony
Jachta se ocitne ve špatném počasí a méně zkušený kapitán ztratí orientaci. V těžké povětrnostní situaci dostane strach a spustí nouzové volání. O něco později zahlédne světla majáku, vpluje do přístavu a v bezpečí usne vyčerpáním. Mezitím ale probíhá jím iniciovaná záchranná akce, jejíž náklady mohou jít do milionů. Takových případů není málo.
Jakmile stav nouze skončí, je třeba o tom dát za každých okolností co nejrychleji vědět, ideálně vysílačkou, případně v nejbližším přístavu. Společnost Garmin uvádí i příklad, jak má takové odvolání znít: „All stations, all stations, all stations, this is (jméno lodi), MMSI number ..., position ... (sš/jš), ... (zd/vd). Cancel my distress alert of (datum a čas). This is (jméno lodi), MMSI number ... Out.“
Moderních komunikačních prostředků, jimiž je možné vyvolanou pátrací akci odvolat, je dnes na palubách lodí vícero. Z těch tradičních slouží k signalizaci ukončení nouzové situace také zelené světlice. Když někdo odpálí červenou světlici a pak se mu navzdory původním očekáváním podaří nouzový stav vlastními silami odvrátit, měl by okamžitě vypálit vícero zelených světlic za sebou. Jejich rychlým spotřebováním se není třeba zabývat vzhledem k nákladům záchranné akce.
Leckdy bývají iniciátory pátracích akcí příbuzní nebo přátelé, kteří pojmou podezření poté, co již dlouho neslyšeli o posádce na lodi a snad se i doslechli, že přes dotyčnou mořskou oblast měla procházet bouřlivá níže. Proto je dobré udržovat je v klidu pravidelným informováním, že je vše v pořádku. To není přecitlivělost, ale korektní chování námořníka.
Dobrou pojistkou bývá i to dát příbuzným či přátelům k dispozici plán trasy i se jmény přístavů, nejlépe i s předpokládanými daty a časy příjezdu a odjezdu. Skutečně se i dnes může stát, že posádka skončí na moři s neovladatelnou lodí, s nefunkční EPIRB a bez možnosti spojení. Pátrací akce je pak významně nákladnější a zabere mnohem více času, než když rodinný příslušník zná předpokládanou trasu plavby a může poskytnout tipy, kde pátrat.
189
Související články
Když do lodi zatéká. Jak si poradit s dírami v trupu?
Když do lodi zatéká. Jak si poradit s dírami v trupu?
Když loď najede na mělčinu nebo dojde ke kolizi s jinou lodí či plovoucím předmětem, může se stát, že se konstrukce trupu naruší a do podpalubí začne pronikat voda. Představíme si několik způsobů, jak účinně zabránit tomu, aby tento stav neohrozil posádku více, než je nutné.
Navigačně složitá místa v noci
Navigačně složitá místa v noci
Místo, které je ve dne jasně vyznačené, se může stát za tmy nebezpečnou pastí. Nebudete-li na tuto alternativu připraveni můžete zažít nepříjemné chvíle za kormidlem.
Revoluční záchranný systém Viking půjde do ostrého provozu
Revoluční záchranný systém Viking půjde do ostrého provozu
Nafukovací záchranné zařízení Viking Life Craft bude na Novém Zélandu nasazeno poprvé v praxi. Tamní provozovatel trajektů KiwiRail se rozhodl pro tuto technologii, která může ušetřit nejen místo na palubě, ale paradoxně také řadu životů námořníků, a to aniž bude kdy použita ke svému hlavnímu účelu.