Zelená bóje vpravo?
Vzbudí vás, ukážou vám zelenou bóji a zeptají se: „Jak jí máme minout?“ Odpovíte, že je na pravé straně plavební dráhy. Víte, že nemusíte mít pravdu?
Zelená bóje může být na pravé i na levé straně plavební dráhy. To se asi mnohým nebude líbit, že?
Plavební cesty jsou značeny ve směru do přístavu. Jsme zvyklí, že ve směru do přístavu máme zelenou bóji po pravoboku. A má kónický tvar.
Neplatí to ale vždy. Dokonce to neplatí v cca 50 % případů.
Přehledné rozdělení na IALA A a IALA B
Co se týče značení vodních cest, je svět rozdělen na dvě oblasti. IALA A a IALA B. Systém IALA A platí pro Evropu, většinu Asie, Austrálii, Nový Zéland, část Pacifiku. IALA B platí pro americký kontinent a část jihovýchodní Asie včetně Japonska.
Obě tyto oblasti se liší tím, jestli mají zelenou vpravo, nebo vlevo. Matoucí je například Grónsko vpravo, Kanada vlevo, nebo Čína vpravo, Korea vlevo.
My jsme zvyklí se pohybovat v zóně IALA A. Zmateni můžeme být především při plavbách v Karibiku, který spadá do zóny B.
Ačkoli jsou barvy bójí v obou zónách opačné, jedna věc je stejná. Je to tvar bójí. Kónický, tedy kuželovitý tvar je na pravoboku jak v zóně A tak i v zóně B.
15375
Související články
Znáte tento znak laterárního značení?
Znáte tento znak laterárního značení?
V dnešním článku si oprášíme jeden z málo častých znaků, který spadá do laterárního značení. Poznali jste na obrázku? Jedná se znak tzv. preferovaného kanálu (Preferred Channel Marks). Tato bóje není tak často k vidění, ale pokud vplouváte do větších přístavů, typicky těch, které jsou součástí delty řek, velmi pravděpodobně se s ním někde setkáte.
Izolované nebezpečí, jak blízko můžeme?
Izolované nebezpečí, jak blízko můžeme?
Často je slyšet otázka, jak daleko od bóje izolovaného nebezpečí je možné bezpečně proplout?
Musíte vždy z východu?
Musíte vždy z východu?
Máte před sebou východní kardinální znak. Na cestě do přístavu je jeho obeplutí pro vás zajížďka. Musíte ho obeplout?