Zátoky plné s….k
K chorvatskému létu patří plné zátoky jachet a s nimi i plno s….k ve vodě. V některých více obsazených zátokách je bezpečné koupání tak možná před sedmou ranní. Potom už to stojí za h…o. Doslova.
Tento trend pokračuje i letos. Ze včerejška je článek na chorvatském portálu Morski, kde slovinská jachtařka upozorňuje na vypouštění tanku z motorové jachty plující pod německou vlajkou v zátoce Bobovišće na Brači. Je třeba říci, že ačkoli to na snímcích tak vypadá, není jisté, že je to tak, jak je to podáváno (směr větru a natočení lodě vůči domnělému proudu s….k). Ale možné to je.
Není to přitom první takový případ, o kterém se letos píše. Ačkoli u podobných jachet, jako je na snímcích, může posádka těžko mluvit o tom, že k tomu došlo z nevědomosti, na běžných charterových jachtách tomu tak obvykle je.
Záchod s fekálním tankem
Každý na palubě (charterové) jachty by měl vědět, že je vybavena nejméně jednou toaletou s fekálním tankem. Obvykle se jedná o fekální tanky gravitačního typu. Zde najdete, jak toaleta s tankem funguje.
V přístavech a zátokách je třeba používat pouze tento záchod, samozřejmě se zavřeným kohoutem na výpusti z tanku. Tank je možné vypustit až na otevřeném moři. Zvyšuje se tím samozřejmě riziko ucpání toalety, ale nebudete-li házet do záchodu, co tam nepatří, nemělo by se nic stát.
Jsme sami proti sobě
Jachtaři správně používají záchody a fekální tanky především kvůli sobě. Na přírodu mají sice jachtařské produkty také negativní vliv, ale ta si s nimi dříve či později poradí. Proto by mělo být snahou každého z nás vypouštění záchodů do vlastních koupališť zabránit. Jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby do bazénu šel odpad z nedaleké kadibudky…
Je zde navíc ještě jeden důvod, proč neznečišťovat. Již před čínským morem Chorvaté uvažovali o zavedení povinnosti vyčerpávání fekálních tanků na stanovištích k tomu určených. V Chorvatsku by to jistě nebylo zadarmo. Bude-li problém s vypouštěním tanků, znovu se starý nápad opráší, a pak budeme jezdit každé dva dny k hovnocucu. A platit budeme jak mourovatí.
4852
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.