Search
× Search
Zátoky plné s….k
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zátoky plné s….k

K chorvatskému létu patří plné zátoky jachet a s nimi i plno s….k ve vodě. V některých více obsazených zátokách je bezpečné koupání tak možná před sedmou ranní. Potom už to stojí za h…o. Doslova.

Tento trend pokračuje i letos. Ze včerejška je článek na chorvatském portálu Morski, kde slovinská jachtařka upozorňuje na vypouštění tanku z motorové jachty plující pod německou vlajkou v zátoce Bobovišće na Brači. Je třeba říci, že ačkoli to na snímcích tak vypadá, není jisté, že je to tak, jak je to podáváno (směr větru a natočení lodě vůči domnělému proudu s….k). Ale možné to je.

Není to přitom první takový případ, o kterém se letos píše. Ačkoli u podobných jachet, jako je na snímcích, může posádka těžko mluvit o tom, že k tomu došlo z nevědomosti, na běžných charterových jachtách tomu tak obvykle je.

Záchod s fekálním tankem

Každý na palubě (charterové) jachty by měl vědět, že je vybavena nejméně jednou toaletou s fekálním tankem. Obvykle se jedná o fekální tanky gravitačního typu. Zde najdete, jak toaleta s tankem funguje.

V přístavech a zátokách je třeba používat pouze tento záchod, samozřejmě se zavřeným kohoutem na výpusti z tanku. Tank je možné vypustit až na otevřeném moři. Zvyšuje se tím samozřejmě riziko ucpání toalety, ale nebudete-li házet do záchodu, co tam nepatří, nemělo by se nic stát.

Jsme sami proti sobě

Jachtaři správně používají záchody a fekální tanky především kvůli sobě. Na přírodu mají sice jachtařské produkty také negativní vliv, ale ta si s nimi dříve či později poradí. Proto by mělo být snahou každého z nás vypouštění záchodů do vlastních koupališť zabránit. Jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby do bazénu šel odpad z nedaleké kadibudky…

Je zde navíc ještě jeden důvod, proč neznečišťovat. Již před čínským morem Chorvaté uvažovali o zavedení povinnosti vyčerpávání fekálních tanků na stanovištích k tomu určených. V Chorvatsku by to jistě nebylo zadarmo. Bude-li problém s vypouštěním tanků, znovu se starý nápad opráší, a pak budeme jezdit každé dva dny k hovnocucu. A platit budeme jak mourovatí.

4765
Na horu