Žahavé medúzy na mnoha místech v Chorvatsku, co dělat
Jachtaři hlásí výskyt nepříjemné medúzy talířovky svítivé na mnoha místech v Chorvatsku. Naši čtenáři hlásí jejich výskyt v šibenickém archipelagu, v Prižbě na Korčule, na Hvaru, na Ščedru, na Kornatech. Požahání může být velmi bolestivé. Co s tím?
Jde o poměrně malou medúzu dlouhou do 20 cm s průměrem klobouku do 6 cm. Klobouk je obsypán fialovými tečkami.
Výsledkem kontaktu s lidskou pokožkou je silná bolest a požahání, které připomíná popáleniny. Zasažená místa se obtížně hojí, zanechávají kůži bez pigmentu a někdy dokonce i jizvy.
Medúza se obvykle vyskytuje na otevřeném moři při hladině. Někdy ji ale mořské proudy mohou zanést i do oblastí poblíž pobřeží. Běžně je rozšířena v teplých vodách Atlantiku, Středomoří, nebo Rudého moře. Díky svému charakteristickému vzhledu je snadno rozpoznatelná a je možné se jí vyhnout.
Při požahání medúzou by měl být postup následující
Neomývat sladkou vodou, octem, čpavkem, alkoholem a nezakrývat obvazem.
V případě nástupu šoku, nebo při problémech s dýcháním je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.
- Opatrně opláchnout mořskou vodou, bez otírání.
- Pokud je to možné, naneste na postižené místo pastu vyrobenou z 50 % jedlé sody a mořské vody. Nechte na postiženém místě 5 minut.
- Odstraňte zbytky žahavých vláken pinzetou nebo plastovou kartou.
- Chlaďte ledem v plastovém sáčku po dobu 5 – 15 minut.
- Pokud bolest trvá, znovu aplikujte led.
- V případě, že bolest trvá i nadále, je třeba vyhledat pomoc u lékaře nebo lékárníka (analgetika a hydrokortizon, např Lidokain 3-4% + hydrokortizon)
Výše uvedená pravidla platí pro požahání jakoukoli medúzou.
4955
Související články
Žahavé medúzy v okolí Zadaru
Žahavé medúzy v okolí Zadaru
Dostali jsme zprávu od našeho čtenáře Erika Kmeťo o výskytu velkého množství nepříjemných žahavých medúz druhu talířovka svítivá na Molatu a obecně v okolí Zadaru. O jejich výskytu informovala i chorvatská média.
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Pro osobu spadlou s paluby je největším nebezpečím podchlazení. Většinou se podceňuje. Málokdo se totiž běžně koupe třeba v desetistupňové vodě, a tak chybí obecné povědomí o tom, jak dlouho se v takové vodě dá vydržet. I v relativně teplé vodě jde o každou minutu. Naopak v arktických vodách či v zimním období, kdy má moře jen pár stupňů, tělo trosečníka neohrožuje ani tolik podchlazení jako šok z ledové vody, který jej může zabít.
Program kurzu První pomoc pro jachtaře
Program kurzu První pomoc pro jachtaře
Jaký je program víkendového kurzu první pomoci pro jachtaře? O kurzu jsme již tento týden psali, ale nedopatřením se nám vytratil detailní program kurzu, který najdete níže. Kurz je samozřejmě vhodný i pro příznivce motorových jachet.