Záchranná akce na Jadranu
Poslední týden se silnou bórou je náročný nejen pro jachtaře, ale také pro chorvatské záchranáře. Někteří jachtaři nejsou na silný vítr připraveni, v jiných případech dochází k technickým problémům na unavených lodích.
Před čtyřmi dny zachraňovala loď šibenického kapitanátu sedm Poláků na katamaranu. Velmi silná bóra je odnášela vstříc nočnímu dobrodružství na širém moři.
Poláci se v silné bóře vydali z Visu do Pirovace. Na úrovni Rogoznice jihozápadně od Žirje jim přestal fungovat motor. Skipper se rozhodl vytáhnout plachtu a změnit kurz do zátoky Opat na Kornatech. Ani toto řešení ale nefungovalo. Hlavní plachtu se nedařilo vytáhnout a funkční byla jen gena. Katamaran byl unášen bezvládně tmou směrem do Itálie. Vlny v té chvíli měly výšku 3 – 4 metry, vítr 7 Beauforta. Polská posádka zavolala Mayday a zvolila v zemi našich severních sousedů klasické řešení. Dala se na modlení.
Chorvatští záchranáři dostali informaci o lodi v nouzi v 1904. Za 5 minut loď Šibenik vyrazila na pomoc. Ve 2100 se podařilo katamaran lokalizovat a po 20 minutách dostat na loď v nouzi vlečné lano. S katamaránem ve vleku se Šibenik vydal do maríny Piškera.
Polská posádka byla po příjezdu do maríny otřesena, ale v pořádku a děkovala Bohu za záchranu.
Na celém případu je alarmující především snaha turistů vyrazit z Visu do Pirovace na motor v silné bóře. Při lepší meteorologické přípravě by se podobné plavbě vyhnuli. Vis by vynechali, nebo by se se vydali k Hvaru a Šoltě (sice proti větru, ale na klidnější vodě) a později podél pobřeží na klidné vodě s větrem z boku dále. Taková plavba by byla delší, ale výrazně pohodlnější a zřejmě i rychlejší. S největší pravděpodobností ale Poláky tlačil čas. Na plavbu z Visu do Pirovacu měli poslední charterový den.
5420
Související články
O nebezpečí kotvení v mořské trávě
O nebezpečí kotvení v mořské trávě
To můžeme říkat pořád: „Nekotvi na řasách, nekotvi na řasách, nekotvi na řasách!“ No a co se děje? Stále kotví na řasách. A to je důvod ztroskotání katamaranu před Maslinicí.
Nehoda a Nový Zéland přišel o 11 % svého vojenského námořnictva
Nehoda a Nový Zéland přišel o 11 % svého vojenského námořnictva
Na ministerstvu války na Novém Zélandu mají hlavy v dlaních. Jedinou nehodou přišel ostrovní stát o 11 % svého vojenského námořnictva. To má přitom na starosti ochranu 4 300 000 km2 exkluzivní ekonomické zóny. Celá Evropa je přitom jen cca dvakrát větší.
Když nevíš co, opustíš loď?
Když nevíš co, opustíš loď?
Na Šoltě v přístavu Maslinica se potopil katamaran. Došlo k tomu v pátek. Vyvázán byl u mola proti maríně, na severní straně zátoky. Zajímavý je příběh, který za potopením je.