Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Záchranná akce na Jadranu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Záchranná akce na Jadranu

Poslední týden se silnou bórou je náročný nejen pro jachtaře, ale také pro chorvatské záchranáře. Někteří jachtaři nejsou na silný vítr připraveni, v jiných případech dochází k technickým problémům na unavených lodích.

Před čtyřmi dny zachraňovala loď šibenického kapitanátu sedm Poláků na katamaranu. Velmi silná bóra je odnášela vstříc nočnímu dobrodružství na širém moři.

Poláci se v silné bóře vydali z Visu do Pirovace. Na úrovni Rogoznice jihozápadně od Žirje jim přestal fungovat motor. Skipper se rozhodl vytáhnout plachtu a změnit kurz do zátoky Opat na Kornatech. Ani toto řešení ale nefungovalo. Hlavní plachtu se nedařilo vytáhnout a funkční byla jen gena. Katamaran byl unášen bezvládně tmou směrem do Itálie. Vlny v té chvíli měly výšku 3 – 4 metry, vítr 7 Beauforta. Polská posádka zavolala Mayday a zvolila v zemi našich severních sousedů klasické řešení. Dala se na modlení.

Chorvatští záchranáři dostali informaci o lodi v nouzi v 1904. Za 5 minut loď Šibenik vyrazila na pomoc. Ve 2100 se podařilo katamaran lokalizovat a po 20 minutách dostat na loď v nouzi vlečné lano. S katamaránem ve vleku se Šibenik vydal do maríny Piškera.

Polská posádka byla po příjezdu do maríny otřesena, ale v pořádku a děkovala Bohu za záchranu.

Na celém případu je alarmující především snaha turistů vyrazit z Visu do Pirovace na motor v silné bóře. Při lepší meteorologické přípravě by se podobné plavbě vyhnuli. Vis by vynechali, nebo by se se vydali k Hvaru a Šoltě (sice proti větru, ale na klidnější vodě) a později podél pobřeží na klidné vodě s větrem z boku dále. Taková plavba by byla delší, ale výrazně pohodlnější a zřejmě i rychlejší. S největší pravděpodobností ale Poláky tlačil čas. Na plavbu z Visu do Pirovacu měli poslední charterový den.

5324
Na horu