Větrná elektrárna levnější než uhlí
Největší světová větrná elektrárna, která bude postavená v moři u Anglie, bude v příštím desetiletí produkovat levnější energii než uhelné elektrárny. Bez dotací. Na produkci energie se vypisují aukce a připravovaná větrná elektrárna porazila v aukci klasické zdroje.
Vysoutěžená cena ve výši 39,65 GBP za megawatthodinu je o 31 % nižší, než byla cena soutěžená v podobné aukci před dvěma lety.
Před pár lety byla cena offshore větrných elektráren podobná, jako cena elektráren jaderných. Dnes začínají tyto zdroje patřit k produkčně nejlevnějším.
Investory v tomto projektu jsou mimo jiné firmy Innogy a norská firma Equinor, která se dlouhá léta zabývala ropou a plynem. Elektrárna bude mít kapacitu až 5,5 GW.
Další aukce dodávek elektřiny je ve Velké Británii plánována za 2 roky. Podle předpokladů odborníků spadne cena z energie z větrných elektráren ještě hlouběji pod cenu energie z fosilních paliv.
A jak je to zatím u nás? Protože jsme jako národ milovníky fosílií, budeme je pálit i nadále. Na nějaké moderní výstřelky nevěříme. Máme raději své jistoty. Lopatu uhlí v kamnech a fabriku, kde nejsofistikovanější nástroj je kladivo.
Tak si říkám, aby nám ve výrobě elektřiny jednou neujel vlak. Jako nám ujel s rychlovlaky...
2590
Související články
Těžká váha proti turbínám na moři
Těžká váha proti turbínám na moři
Od loňského prosince uhynuly na východním pobřeží Spojených států zhruba dvě desítky keporkaků, třetina z nich v blízkosti New Jersey. Právě v této oblasti se intenzivně budují mořské větrné elektrárny. Za oceánem se tak rozproudila debata o příčinné souvislosti, která staví skupiny environmentalistů proti sobě.
Plovoucí turbínu podpoří japonské peníze
Plovoucí turbínu podpoří japonské peníze
Nizozemský startup TouchWind stojí za vývojem plovoucí turbíny se sklopným jednolistým rotorem, která může díky snazší instalaci přinést čerstvý vítr do sektoru offshore větrné energetiky. Nyní Nizozemci získali podporu silného partnera. S vývojem a umístěním produktu na trh jim pomůže japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines.
Turbíny na Jadranu? INA začala měřit vítr
Turbíny na Jadranu? INA začala měřit vítr
Chorvatská ropná a plynárenská společnost INA začala na svých mořských platformách Izabela Sjever a Ivana A zjišťovat, jaký je na Jadranu potenciál pro výstavbu větrných parků. Projekt potrvá rok. Samotné měření provádí společnost Megajoule Adria.