Search
× Search
Větrná elektrárna levnější než uhlí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Větrná elektrárna levnější než uhlí

Největší světová větrná elektrárna, která bude postavená v moři u Anglie, bude v příštím desetiletí  produkovat levnější energii než uhelné elektrárny. Bez dotací. Na produkci energie se vypisují aukce a připravovaná větrná elektrárna porazila v aukci klasické zdroje.

Vysoutěžená cena ve výši 39,65 GBP za megawatthodinu je o 31 % nižší, než byla cena soutěžená v podobné aukci před dvěma lety.

Před pár lety byla cena offshore větrných elektráren podobná, jako cena elektráren jaderných. Dnes začínají tyto zdroje patřit k produkčně nejlevnějším.

Investory v tomto projektu jsou mimo jiné firmy Innogy a norská firma Equinor, která se dlouhá léta zabývala ropou a plynem. Elektrárna bude mít kapacitu až 5,5 GW.

Další aukce dodávek elektřiny je ve Velké Británii plánována za 2 roky. Podle předpokladů odborníků spadne cena z energie z větrných elektráren ještě hlouběji pod cenu energie z fosilních paliv.

A jak je to zatím u nás?  Protože jsme jako národ milovníky fosílií, budeme je pálit i nadále. Na nějaké moderní výstřelky nevěříme. Máme raději své jistoty. Lopatu uhlí v kamnech a fabriku, kde nejsofistikovanější nástroj je kladivo.   

Tak si říkám, aby nám ve výrobě elektřiny jednou neujel vlak. Jako nám ujel s rychlovlaky...

2453
Na horu