Turbíny na Jadranu? INA začala měřit vítr
Cílem společnosti INA je získat kompletní posudek týkající se větrných podmínek v oblasti a návratnosti investice. Verdikt o případné investici padne až poté, co budou výsledky měření vyhodnoceny.
INA se rozhodla pro spolupráci s Megajoule Adria, protože tato společnost používá technologii LiDAR, což je metoda dálkového měření na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku. Obvykle se používá k měření vzdálenosti, ale dá se využít i pro mapování terénu a měření dalších veličin, včetně atmosferických jevů. V tomto případě budou měření probíhat ve vyšších polohách nad mořskou hladinou pro získání validnějších údajů.
Plán je součástí strategie INA směřovat 50 procent investic do udržitelných projektů. Již dříve v letošním roce firma oznámila plán výstavby dvou solárních elektráren. Většinovým vlastníkem INA je skupina MOL.
1926
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Co udělá vítr u pobřeží
Co udělá vítr u pobřeží
Blížíte se na plachetnici k pobřeží. Víte, jak se bude u pevniny měnit vítr? Odkud půjde? Více zprava? Zleva?