Turbíny na Jadranu? INA začala měřit vítr
Cílem společnosti INA je získat kompletní posudek týkající se větrných podmínek v oblasti a návratnosti investice. Verdikt o případné investici padne až poté, co budou výsledky měření vyhodnoceny.
INA se rozhodla pro spolupráci s Megajoule Adria, protože tato společnost používá technologii LiDAR, což je metoda dálkového měření na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku. Obvykle se používá k měření vzdálenosti, ale dá se využít i pro mapování terénu a měření dalších veličin, včetně atmosferických jevů. V tomto případě budou měření probíhat ve vyšších polohách nad mořskou hladinou pro získání validnějších údajů.
Plán je součástí strategie INA směřovat 50 procent investic do udržitelných projektů. Již dříve v letošním roce firma oznámila plán výstavby dvou solárních elektráren. Většinovým vlastníkem INA je skupina MOL.
2092
Související články
Jaká síla působí na trup jachty ve větru?
Jaká síla působí na trup jachty ve větru?
Přifukuje. Vítr přicházející z boku už dosahuje síly 6 Beauforta (cca 25 uzlů). Jaká síla na loď působí? Utáhnu mooring rukou?
Bude vítr u pobřeží slabší, nebo silnější?
Bude vítr u pobřeží slabší, nebo silnější?
Váháte. Mám pokračovat k pobřeží? Vítr tam bude slábnout. Nebo to tak není? Co když u břehu zesílí? Je na to jednoduché pravidlo. Pokud vane vítr souběžně s pobřežím.
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?