V pátek přijde bóra?
Pátek je ještě daleko, ale zdá se, že pobřeží Jadranu by mohla zasáhnout bóra s větrem o rychlosti až 40 uzlů. Pro mnohé rekreační jachtaře to může být životní zážitek. V dobrém nebo špatném.
Předpovědní modely se zatím v rychlosti větru rozcházejí, všechny však s bórou počítají. Americký model GFS se pohybuje do 20 uzlů, pouze jižně od Istrie předpovídá 30 uzlů.
Evropský model ECMWF již ukazuje 40 uzlů v okolí Senje, respektive mezi Senjem a Rijekou. Podobně silný vítr by mohl zasáhnout i Velebitský kanál. Dále od pobřeží by měl vítr slábnout, ale stále to může být velmi nepříjemné.
Model ICON slibuje nejvíce. Podle něj má být zasažena nejen celá oblast od Maslenice nahoru k Rijece (a přilehlé ostrovy), ale i Murterské moře a některé oblasti na Makarské a směrem k Hvaru.
Jde zatím jen o předpověď, která se nemusí vyplnit, ale měla by vás vést ke sledování předpovědi každý následující den. Pro rekreačního jachtaře může být 40 uzlů větru něčím, s čím se nikdy nesetkal.
5977
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.