Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Kolik hektolitrů saponátu skončí každou sobotu v moři v maríně Sukošan/Biograd/Seget/Split… Dovolená na jachtě je taková čistá dovolená. Neškodná na první pohled. Má ale i své stinné stránky.
Chorvatský server morski.hr zveřejnil fotografie čtenáře z maríny Agana nedaleko Trogiru. Nepochybně jde o sobotu a na snímcích je voda v maríně pokrytá saponátovou pěnou. Čtenář si stěžuje, že takto vypadá voda v místě, které je jen 100 metrů od pláže, kde se koupou turisté. Vlastně… Asi i domácí.
Je třeba začít trochou skepse. To jste tedy objevili trakař… Vylévání hektolitrů saponátu do moře je takovou letní oslavou soboty. Tato tradice je stará jako charter sám. Zatímco před čtvrt stoletím to byly litry mycích prostředků, lodí bylo málo, dnes jsou to hektolitry. Zelenější jsou v tomto ohledu jednotrupé jachty, katamaranům u jejich ekologické stopy bliká razantní červená.
Ano, mytí jachet je ekologická katastrofa. Alespoň pro okolí charterových základen. Již několikrát jsme psali o vypouštění záchodů na kotvištích. Je to hnusné, ale příroda si s tím nějak poradí. Do určité míry. V porovnání s tím budou saponáty na charterových základnách mnohem účinnější zbraní na ekosystém. Jsou to sice čistící prostředky, ale také pěkné svinstvo…
Na druhou stranu si pojďme říci, co s tím. Že je třeba lodě umýt, to je fakt. Bez toho to v sobotu nejde. Že jsou k tomu třeba čistící prostředky, to je také fakt. Pak ale nezbývá nic jiného, než že skončí v moři.
Je tu samozřejmě možnost používat ekologičtější produkty. Ty se ale obvykle liší nechutnou cenou. A stále jde jen o ekologičtější produkty, nikoli o ekologické. Také může jít o prostředky, které jsou ekologické jen svým designem.
Aby mělo smysl podobné produkty používat, nejprve by bylo třeba stanovit, co je opravdu k přírodě šetrné, nebo alespoň šetrnější. Pak by to muselo mít rozumnou cenu. Jo, taky by bylo dobré, kdyby to dokázalo odstraňovat nečistoty.
Potom by asi charterové společnosti na podobný produkt bez potíží přešly. Do té doby se ale bude bohužel pokračovat v praxi, kterou známe již po staletí.
V moři se přece ztratí vše.
1170
Související články
Peklo a ráj Thajska (3. díl)
Peklo a ráj Thajska (3. díl)
Již třetí díl článku Jiřího Sochora o plavbě v Thajsku. Skvělé proto, abyste věděli, co vás u pobřeží země na jihovýchodě Asie bude čekat.
Peklo a ráj Thajska (2. díl)
Peklo a ráj Thajska (2. díl)
Pokračujeme na zajímavé plavbě Jiřího Sochora v thajských vodách. Jeho charter se rozhodně lišil od běžných plaveb, na které jsme v Evropě zvyklí. Navíc bylo vedro. Pekelné vedro…
Peklo a ráj Thajska (1. díl)
Peklo a ráj Thajska (1. díl)
Byl jsem rozhodnutý, že o tom nikde nebudu mluvit. Že si vše nechám pro sebe a budu doufat, že Thajsko už nám nikdo neukradne, jako kdysi Chorvatsko, kde ještě pamatuju ACI mariny zdarma. Nyní už i Řecko, kde se počet lodí za posledních pět let možná někde i zdesetinásobil. Ale píšu. Raději budu vzpomínat na ráj, než znovu zažívat peklo.