Search
× Search
Umíte určit polohu bez GPS?
Jan Koukal
/ Kategorie: Navigace

Umíte určit polohu bez GPS?

Přístroj GPS vám na palubě přestane pracovat. Z jakéhokoli důvodu. Nefunguje ani žádná vaše záloha. Jste schopni určit polohu?
Aby to bylo pro vás ještě o něco těžší, na břehu vidíte jen jeden orientační bod. V konkrétním případě kostel. Víte jak na to?
Jasně, je to jednoduché a většina z vás to umí. Koneckonců je to třeba znát i na zkouškách. Zopakujeme si to pro ty, co u zkoušek ještě nebyli

Polohu zjistíme ze dvou nesoučasných náměrů (NR 1 a NR2) na jeden bod. Dále musíme znát svůj kurz reálný (KR), rychlost (v) a časy, kdy byly náměry změřeny (t1 a t2).

Čím začneme...

Vždy musíme znát svoji polohu alespoň orientačně. Jsme tedy schopni identifikovat bod na pobřeží (v našem případě kostel). Plujeme kurzem KR (nevíme však, kde přesně jsme) a na kostel uděláme první náměr NR1 v čase t1 a vyneseme si ho do mapy. Do mapy vyneseme svůj kurz reálný KR tak, aby kdekoli protnul NR1.

... a jak budeme pokračovat

Pokračuje stále stejným kurzem KR až do chvíle t2, kdy změříme druhý náměr na kostel NR2. Také druhý náměr vyneseme do mapy.
Spočítáme si uplutou vzdálenost mezi oběma náměry. Odečteme čas t1 od t2 a časem t vynásobíme rychlost, kterou jsme pluli.
Na kurz KR naneseme uplutou vzdálenost od místa, kde KR proťal náměr NR1. Získaným bodem povedeme rovnoběžku s prvním náměrem NR1. V místě, kde rovnoběžka s NR1 protne NR2, je poloha naší lodi v čase t2

. Teprve v této chvíli víme přesně, kde se naše loď nachází.

11003
Na horu