Umíte spočítat obvod Země?
Umíte jednoduše spočítat obvod Země? Nechci vědět, jestli si pamatujete obvod ze školy. Chci vědět, jestli ho kdykoli dovedete spočítat. Z hlavy a bez kalkulačky.
Začnete-li přemýšlet o poloměru naší planety a o konstantě π, zarazím vás. To není zrovna jednoduchý výpočet, který by běžný občan dokázal dát z hlavy. Já chci jednoduchý, opravdu jednoduchý výpočet. Ještě vám prozradím, že na něj přijdou jen jachtaři a námořníci (tedy asi také letci a mnozí další, ale běžný řidič autobusu nezná ani jednotky, ve kterých se bude počítat).
Tak pojďme do toho.
Víte, co je to námořní míle? Hloupá otázka, musíte to vědět.
Jedna námořní míle je jedna minuta zeměpisné šířky. Co to má společného s obvodem Země?
Jedna minuta zeměpisné šířky je stejně dlouhá, jako jedna minuta zeměpisné délky na rovníku. A to jsme již u obvodu Země v pasu.
Teď již všichni vědí. A pokud nevědí, poradíme i zbytek. V jednom stupni je 60 minut. A protože kolem dokola je 360°, tak je jasné, že obvod Země je možné snadno spočítat podle vzorce:
360° x 60´ = 21 600 námořních mil
Tak to je asi nejjednodušší výpočet obvodu Země, že?
15024
Související články
Zkratky v navigaci
Zkratky v navigaci
Na navigačních přístrojích se setkáváme se zkratkami, které mnohým nic neřeknou. Přinášíme jejich přehled a překlad do češtiny.
Navigační příklad na B, tentokrát proudy
Navigační příklad na B, tentokrát proudy
Chystáte se na kapitánský kurz na licenci B? znovu je tu ukázka navigačního příkladu, tentokrát na plavbu v proudu. První části příkladu již jsme přinesli, teď tedy část poslední, a to je plavba v proudu.
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Přinášíme ukázku navigačního příkladu na kapitánské zkoušky kategorie B. Tentokrát jsme pokročili na výpočet výšky hladiny v sekundárním přístavu, tedy v přístavu, kde musíme výšku vody a přesný čas přílivu počítat s pomocí diferencí.