Umíte spočítat obvod Země?
Umíte jednoduše spočítat obvod Země? Nechci vědět, jestli si pamatujete obvod ze školy. Chci vědět, jestli ho kdykoli dovedete spočítat. Z hlavy a bez kalkulačky.
Začnete-li přemýšlet o poloměru naší planety a o konstantě π, zarazím vás. To není zrovna jednoduchý výpočet, který by běžný občan dokázal dát z hlavy. Já chci jednoduchý, opravdu jednoduchý výpočet. Ještě vám prozradím, že na něj přijdou jen jachtaři a námořníci (tedy asi také letci a mnozí další, ale běžný řidič autobusu nezná ani jednotky, ve kterých se bude počítat).
Tak pojďme do toho.
Víte, co je to námořní míle? Hloupá otázka, musíte to vědět.
Jedna námořní míle je jedna minuta zeměpisné šířky. Co to má společného s obvodem Země?
Jedna minuta zeměpisné šířky je stejně dlouhá, jako jedna minuta zeměpisné délky na rovníku. A to jsme již u obvodu Země v pasu.
Teď již všichni vědí. A pokud nevědí, poradíme i zbytek. V jednom stupni je 60 minut. A protože kolem dokola je 360°, tak je jasné, že obvod Země je možné snadno spočítat podle vzorce:
360° x 60´ = 21 600 námořních mil
Tak to je asi nejjednodušší výpočet obvodu Země, že?
15206
Související články
„Drobná“ chybička navigační aplikace C-MAP
„Drobná“ chybička navigační aplikace C-MAP
Výhodou navigační aplikace C-MAP je jedna platba za rok za jakoukoli oblast. Je tu ale také jedna chybička…
Pomalu na kurzu, nebo odpadnout?
Pomalu na kurzu, nebo odpadnout?
Váš cíl je před přídí. Plujete ostrou stoupačku. Plavba je pomalá a nepohodlná. Vyplatilo by se odpadnout? Nabereme rychlost a plavba bude pohodlnější.
Rastrové a vektorové mapy
Rastrové a vektorové mapy
V době elektronické navigace skončily papírové mapy někde hluboko v navigačním stolku. Celá navigace probíhá na monitorech mapových plotterů a mobilních telefonech. Pro bezpečnou plavbu je dobré o elektronických mapách něco vědět.