Search
× Search
Trochu jiné kotviště
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Trochu jiné kotviště

Podívejte se na tuto mapu. Asi víte, že zelená ukazuje místa, která jsou za nejnižšího odlivu nad vodou. Tady na mapě Navionics vidíte souostroví Chausey. Leží severně od Bretaně v místech, kde rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou může být až 13,5 metru.

Za nejnižšího odlivu je mezi mělčinami jediný průjezd. Při vysoké vodě je skoro vše pod hladinou. Najdete zde mnoho překrásných kotvišť, musíte ale umět spočítat výšku hladiny. Jinak budete muset přečkat odliv na dně.

Dvanáctinové pravidlo
Potřebujete-li spočítat změnu výšky hladiny mezi po sobě jdoucí vysokou a nízkou vodou v místech, kde je křivka přílivu pravidelná, obvykle si vystačíte s jednoduchými výpočty podle dvanáctinového pravidla. Změny výšky hladiny přepočítává v šestihodinovém intervalu pomocí dvanáctin. 

 
Pro přehlednost jsme zvolili rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou 12 metrů. V prvním sloupci najdete počet hodin před vysokou vodou (HW). Obdobně se hladina mění i po vysoké vodě. Ve druhém sloupci je počet dvanáctin, o kolik se za danou hodinu hladina změní a nakonec pro přehlednost vše převedené do metrů.

 

 před HW dvanáctiny   výška hladiny
 - 6  1/12  1 m
 - 5  2/12  3 m
 - 4  3/12  6 m
 - 3  3/12  9 m
 - 2  2/12 11 m
 - 1  1/12 12 m

 

9183
Na horu