Tragická halza
Na konci května při regatě Slovak Sailing Week zemřel po nepovedené halze zkušený slovenský jachtař Andrej Horák. Svoji roli při tragické nehodě sehrál autopilot. Na co je třeba si dát pozor?
Andrej Horák odcházel od kormidla, aby pomohl s halzou. V té chvíli si podle našich informací zapnul autopilota. Ten bohužel nedržel směr a došlo k nehodě.
Nemáme potvrzené zprávy z paluby, ale k nehodě mohlo dojít takto.
Jachta měnila směr a byl zapnut autopilot. V té chvíli autopilotu chvíli trvá, než si „osahá“ chování lodě a dochází ke změnám kurzu. Nejprve chvíli pokračuje v otáčení, aby se po zjištění chyby začal vracet do kurzu. Toto mohla být příčina. Čili ne chyba autopilota, ale jeho vlastnost, chyba v jeho použití…
Toto nemá být kritika, ale varování. Autopilota je dobré zapínat s rovným kormidlem, tedy na kurzu, a prvních pár vteřin počkat, aby se kormidelník přesvědčil, že se jachta chová tak, jak má.Teprve poté je možné odejít od kormidla.
8979
Související články
Vyjádření k videu z Velikonoční regaty
Vyjádření k videu z Velikonoční regaty
Včerejší video z Velikonoční regaty z roku 2011 vzbudilo mezi čtenáři velké emoce. Možná bych řekl, i vzhledem ke stáří videa, zbytečně veliké. Proto přidávám můj názor na situaci na vodě a na reakce, s včerejším videem spojené.
Drama v cíli
Drama v cíli
Blíží se Velikonoční regata. Dojezdy do cíle v Dubrovniku dokážou potrápit. Občas pár metrů před cílem vítr lehne a proud z řeky odnese dojíždějící jachtu pryč od cíle. To ale nebyl tento případ. Tato situace byla mnohem dramatičtější.
Kdo je na vině?
Kdo je na vině?
Dostali jsme zajímavou otázku od našeho čtenáře Jana Kocmana. Dotaz se týká poškození lodě při stání na kotvě. Jde o problém, se kterým se můžete snadno potýkat.