To je hukot!
Francis Joyon a jeho pětičlenná posádka na trimaranu IDEC Sport letí na křídlech fronty. 850 mil za 24 hodin. Od rána stále rychlost přes 37 uzlů! Takto se maká na rekordu kolem světa.
Vydrží-li tato rychlost, může IDEC Sport atakovat rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin. Ten drží také Banque Populaire V a má hodnotu 908 mil. Je však třeba zdůraznit, že nyní není cílem překonání tohoto rekordu, ale udržení vysokého průměru. Čtyřiadvacetihodinový rekord se obvykle překonává s lehkou lodí na severním Atlantiku. Nikoli tedy s lodí naloženou na plavbu kolem světa.
Dotáhne se na rekord?
I tak IDEC Sport pořád zaostává za rekordní plavbou trimaranu Banque Populaire V z roku 2012. Nyní ztrácí na rekord 560 mil. Ztráta se ale bude zmenšovat, protože třináctý den plavby Banque Populaire V čtyřikrát halzoval. Nejel tedy přímo.
Stále ve frontě a bez vln
To by IDEC Sport nemělo hrozit. Pluje usazený před studenou frontou v tlakové níži, která se extrémně rychle přesouvá na východ. Navíc fronta běží po jižním okraji tlakové výše, což znamená, že před přídí trimaranu je bezvětří a tedy klidná hladina. Díky tomu může plout takto vysokou rychlostí. Ve vlnách je třeba sundat nohu z plynu, aby nedošlo k poškození lodi.
Ve frontě až k Austrálii?
Podle předpovědi se zdá, že by fronta mohl Joyona dovést ke Kerguelenovým ostrovům a možná i dále. Rychlé trimarany jsou schopné plout v jediné tlakové níži 6000 mil a více. To by mohl být případ IDEC Sport. Ani takové výkony však nemusí znamenat velký náskok na rekord. V této oblasti byl rychlý i držitel rekordu Banque Populaire V.
Polohu lodi najdete zde.
5700
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?