Světový odborník na meteorologii v Praze
Včera v Praze uspořádala Jachtařská akademie přednášku o meteorologii, respektive o routingu a meteorologických modelech. Šlo o nejlepší přednášku, která kdy u nás proběhla. Přednášejícím byl špičkový světový weather router Christian Dumard.
Christian Dumard je špičkový francouzský navigátor, weather router a meteorolog, který se v posledních 20 letech zabýval weather routingem pro Volvo Ocean Race, Jules Verne Trophy, Route du Rhum, Figaro atd. Podobných odborníků je na světě jen pár a Christiana se podařilo dostat do Prahy díky Milanu Koláčkovi, který s Christianem spolupracoval a Zdeňkovi Sunderhaufovi, který stojí za Jachtařskou akademií.
Christian vysvětloval pohled navigátora a weather routera na programu Squid (stál za jeho vznikem), který je volně ke stažení a je možné s ním připravovat základní routing na volně dostupném předpovědním modelu GFS. Detailnější a kvalitnější modely jsou placené, ale stále jde o jeden z nejdostupnějších routovacích programů.
Vynikající přednáška vysvětlila potřebné základy práce s routingem, objasnila problematiku meteorologických modelů a upozornila na slabá místa routovacích programů. To jsou věci, které u nás stále chybí.
Šlo o nejlepší přednášku, kterou jsem u nás na téma jachtařské meteorologie absolvoval.
Měla jen jednu zásadní vadu. Přednáškový sál nebyl plný. Je nepochopitelné, že na vynikající přednášku plnou důležitých informací, kterou má jeden z největších světových odborníků, není u nás nabito.
Doufám, že se podaří Christiana dostat do Prahy ještě jednou a, aby naše dovednosti prohloubil.
3887
Související články
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?