Search
× Search
Strmý fjord Vathy na Kalymnosu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Strmý fjord Vathy na Kalymnosu

Do východního pobřeží ostrova Kalymnos nedaleko Kosu v Egeji se zařezává strmý fjord Vathy, aby se na svém konci otevřel do úrodného údolí s malebným přístavem a náměstíčkem, které fjord uzavírá. Krásné místo, kde je však třeba být pozorný.

Do Vathy jsme připlouvali za soumraku. Nepostradatelný pilot od Roda Heikella zde ukazuje na začátku nábřeží více než dva metry vody. Za trojicí jednotrupých plachetnic bylo volné místo, dále už stály dva katamarany.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Přístav na konci fjordu
Asistent na molu ukazoval že můžu do mezery couvat. Hodili jsme kotvu do průzračné vody u protilehlých skal. Dno je písečné, kotva drží jako židovská víra. Couváme k molu, pomocník na molu stále ukazuje ještě můžeš. Tři metry od mola podáváme lana. Dno je jasně patrné, ale voda je čistá a nastávající tma také znesnadňuje orientaci. Potřebujeme ještě blíže k nábřeží. Zpátečka. Nejde to! Ne a ne, sedíme na dně.

Je třeba vytáhnout kotvu a hledat jiné místo. Nakonec volíme místo, ke kterému přistává přes den výletní loď. Jiný místní pomocník, tentokrát již orientovaný, nám dává instrukce: „Jednu noc tu můžete stát. Do zítřka do jedenácti. Pak připlouvá loď s turisty. Stojí tu od jedenácti do tří. Pak je zase volno.“

Platit nechce nic.

Autor Rod Heikell

Autor Rod Heikell

Pozor na hloubku u mola
Restaurace je hned nad molem, koupání hned vedle. Voda v zátoce průzračná, na dně krásný písek. Další restaurace v čele zátoky. Za místo se neplatí, restaurace jsou cenově velmi přístupné.

Fjord Vathy je velmi malebný a stojí za návštěvu. Lodě někdy stojí uvázány přímo u strmých stěn zátoky. Údolí za Vathy je úrodné a zelené, na rozdíl od okolních hřbetů kopců.

Pozor na hloubku

Hloubka vhodná pro jednotrupé jachty je jen pár metrů za zalomením mola. Pak už padá pod 2 metry. U vybíhajícího mola je možné stát na čele. Boční stání je nemožné, na rozdíl od obrázku v pilotu v reálu z boku mola vybíhají kameny.

Image
Vathy byla naše druhá zastávka na plavbě z Rhodu do Atén. Stále máme místo na chystané plavbě z Kosu do Atén

544
Na horu