Šrotování lodí ve Švédsku
Co dělat, se starými laminátovými jachtami? Známá otázka: Kam s nimi? Do konce roku je ve Švédsku zdarma šrotují.
Švédsko je zemí lodí. Ve Švédsku je 900 000 lodí. Z oficiálních zdrojů. Z toho 64 000 je opuštěných, nebo plavby neschopných. Zatímco starší dřevěné lodě se mohly rozpadnout v zapomenutých zátokách v podstatě beze stop a se zanedbatelnými škodami na životním prostředí, s laminátem je to jinak. Poločas rozpadu směsi pryskyřice a skelných vláken přesahuje naše chápání.
Proto ve Švédsku vznikl program, který umožňuje švédským majitelům jachet do výtlaku 3 tun nechat své lodě zdarma sešrotovat a recyklovat. Na program přispěla 300 000 EUR Swedish Agency for Marine and Water Mamagement (SWaM). Díky tomuto programu bylo rozšmelcováno cca 500 lodí. Lodí, které takto zmizely z trhu. Majitel jachty musí zaplatit pouze dopravu jachty na vrakoviště. Recyklaci má na starosti Stena Recycling.
I když jde zatím jen o malé číslo z celkového počtu vyřazených lodí, je to dobrý začátek. Akci se věnovala velká pozornost v médiích a uvažuje se o pokračování po 31. prosinci tohoto roku.
4324
Související články
Co dělá paluba na přídi, když na ni šlápnete?
Co dělá paluba na přídi, když na ni šlápnete?
Jirka Pacák poslal video vlnící se paluby na přídi Bavarie 50. Nevypadá to dobře, takový laminát nebudí důvěru. Proč k tomu ale došlo?
Devastace mořského dna u rybích sádek
Devastace mořského dna u rybích sádek
Rybí sádky v moři. Ryb z nich jsou plné restaurace. Doporučení výživových poradců zní, jezte ryby, je to zdravé. A jak je to šetrné k životnímu prostředí?
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Britská charitativní organizace Oxfam si v tažení za snižováním emisí skleníkových plynů vyhlédla nový cíl - velmi bohaté lidi, kteří své bohatství rozpouštějí mimo jiné v hektolitrech fosilního paliva. Charitativní organizace tvrdí, že jen za loňský rok by zdanění superjachet a soukromých letadel přineslo britské státní pokladně dvě miliardy liber (60,3 miliardy korun).