Spotřeba vody na palubě
Na jak dlouho vystačí během letní dovolené nádrže na sladkou vodu? Někdo v sobotu vypluje a v pátek se vrací bez nutnosti natankovat. Jiná posádka si už v neděli po poledni stěžuje na zatraceně malé nádrže na vodu. Kolik vody je na den třeba a jak s ní šetřit?
V šesti lidech jsme pluli přes Atlantik a na palubě jsme měli 400 l pitné vody v tancích. Po třech týdnech plavby v tropické oblasti jsme se blížili do Karibiku a vody jsme měli na rozdávání. Během plavby jsme přitom nedostatkem vody netrpěli. Šetřili jsme tak nějak normálně, jak jsme byli zvyklí.
Slaná voda skoro na vše
Když jsem na moři začínal, pitná voda v tancích sloužila víceméně jen na pití. Jakmile se vyplulo ze špinavého přístavu, používala se na mnohé voda mořská. Nabrat kbelík vody na umytí nádobí, brambory se vařily v mořské vodě, na těstoviny se ředila sladkou tak půl na půl. Pouze rýži jsme vařili ve sladké vodě a dosolovali, protože se nám nedařilo najít poměr ředění. Na lodi jsme se nesprchovali, protože tam nebyla sprcha (myslím nástroj), ani sprcha (myslím místnost). Spotřeba vody na osobu a den se pohybovala kolem 2 litrů.
Když má loď sprchu
Později jsem se dostal na první lodě moderního střihu. Ty už měly sprchu & sprchu (mám na mysli supermoderní Beneteau First 345). A nebylo již třeba do kuchyně nosit vodu v kbelíku, protože součástí kuchyně byla nožní pumpa na slanou vodu. Denní spotřeba vody se zvedla o dva šálky sladké vody na osobu a den na čištění zubů a jednou za týden o něco, co by se dalo nazvat velmi rychlou sprchou.
Jak na Atlantiku
Na Atlantiku jsme samozřejmě používali v kuchyni slanou vodu, ale především v tropické oblasti cestou na západ jsme ze sebe tu a tam rychle smyli pot sprchou na zádi (když jsme si převlékali tričko).
Na charteru se nešetří
Pak šel čas, mapové plottery zpřístupnily jachting širokým vrstvám a dovolená na jachtě se stala povinností střední třídy. Charterové jachty zaplnily přístavy ve Středomoří a lodě se staly jen jiným hotelovým pokojem pro ty, kteří se rozhodně na dovolené nemíní uskromňovat.
Jak dlouho vydrží 400 l
Dnes nejběžnější charterové jachty v Chorvatsku měří kolem 45 stop. Nádrže na vodu obvykle mají nejméně 400 litrů, tedy skoro půl kubíku. Na týden s rodinou to musí stačit i s lehkou večerní sprchou pro každého. Přesto se najde nemálo posádek, které hledají marínu již druhý den. Protože jsou nádrže malé…
Jak je možné spotřebovat tolik vody za den?
Salátové listy k obědu necháme proplachovat v umyvadle pod tekoucí vodou. Nádobí samozřejmě myjeme pod stříkající vodou. Nejen zlehka protékající, kohoutek je otevřený na plno a vodní pumpa drnčí jak startující vrtulník. A pak tu jsou sprchy. Koupačka, tři minuty v moři a tři minuty sprchy na odstranění korozotvorné soli z těla. Dvacet minut na palubě a znovu. A večer umýt vlasy…Při šesti osobách na palubě… Odpoledne už je třeba přepnout nádrž a večer je to krizovka.
Je to samozřejmě každého věc, jak se rozhodne nakládat se svými financemi. Tady jde ale také trochu o ekologii. V širším kontextu. Neuskromníme-li se sami, donutí nás k tomu okolnosti a půjde o mnohem tvrdší náraz.
Jsem idealista. A jako takový si stále myslím, že na loď jezdíme z velké části proto, abychom si užívali krás přírody. A k tomu se sluší, se k přírodě chovat šetrně. Nedělat bugr v zátokách, netrousit za sebou odpadky a šetřit přírodní zdroje. Myslím, že to k jachtingu patří. Tedy alespoň k jachtingu, jak ho já vidím. To se týká i šetření s vodou.
Jak mohu ušetřit pitnou vodu?
Základem je nenechávat vodu zbůhdarma odtékat. Když myji nádobí, napustím si dřez vodou. Omývám-li salát, udělám to zrovna tak. Když si čistím zuby, nebo se sprchuji, vypínám vodu. Takovým způsobem se vysprchuji ve 3 litrech vody a ne ve 30. Jen toto jednoduché šetření prodlouží výdrž tanků na půl týdne. A pokud nebudete muset ze sebe smývat sůl pětkrát denně, ale jen jednou, dostanete se na týden.
To jsme se stále nezačali bavit o mytí nádobí ve slané vodě, případně o vaření s vodou z moře. Vydržet s lodními tanky 3 dny není diskomfort. S minimální trochou snahy to dotáhnete i na 5 dnů. Výsledkem je pak větší svoboda, protože nemusíte každý den hledat kohoutek, ke kterému se musíte přisát.
2367
Související články
Odsolovač: jak vybrat ten správný
Odsolovač: jak vybrat ten správný
Odsolovač, který z mořské vody vyrobí vodu pitnou s pomocí procesu reverzní osmózy, je jednou z nejlepších investic do jachtařského příslušenství. Před samotným nákupem je však třeba si ujasnit, kolik vody potřebujete, abyste si mohli vybrat adekvátní typ.
Plovoucí odsolovací zařízení mají snížit náklady i klimatickou stopu
Plovoucí odsolovací zařízení mají snížit náklady i klimatickou stopu
Odsolování mořské vody patří k nejdražším způsobům získávání pitné vody. Důvodem je velká energetická náročnost a vysoké investice do infrastruktury. Po světě funguje asi 20 tisíc těchto zařízení, přičemž téměř všechny stojí na pevnině. Aktuálně vzniká několik projektů, které počítají s plovoucími odsolovacími zařízeními.
Řecké ostrovy vysychají a topí se v plastu. Snahu o řešení provázejí sabotáže
Řecké ostrovy vysychají a topí se v plastu. Snahu o řešení provázejí sabotáže
Situace ve východním Středomoří se zásobováním vodou je kritická. "Plastová" lobby brání relativně levným řešením, jako jsou odsolovací zařízení či vodovody z pevniny, a dál bohatne na dovozu a prodeji balené vody. Životní prostředí trpí, což ohrožuje zdraví místních i jejich příjmy z cestovního ruchu.