Search
× Search
Odsolovač: jak vybrat ten správný
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Odsolovač: jak vybrat ten správný

Odsolovač, který z mořské vody vyrobí vodu pitnou s pomocí procesu reverzní osmózy, je jednou z nejlepších investic do jachtařského příslušenství. Před samotným nákupem je však třeba si ujasnit, kolik vody potřebujete, abyste si mohli vybrat adekvátní typ.

Základním orientačním ukazatelem toho, kolik vody budete potřebovat, je velikost lodi. Vycházet je ale třeba především z toho, jaké jsou vaše individuální potřeby a kolik osob se bude obvykle na jachtě nacházet.

Tím to ale nekončí. Volba modelu odsolovače bude záviset také na tom, jaká je kapacita nádrží na sladkou vodu. Lodní „watermaker“ je důležitá a nákladná investice a nemá smysl platit desetitisíce navíc za model s větší kapacitou, pokud ji nevyužijete. Stejně špatné je rozhodnutí, na jehož konci bude „přídělový systém“ pitné vody, protože jste zvolili zařízení neschopné ukojit potřeby osob na palubě.

 

Kolik lidí bude na palubě?

Asi nejlepším ukazatelem spotřeby vody je počet osob, který bude obvykle na palubě za plavby. Tím se vynásobí běžná spotřeba jednoho člověka na pevnině. Předpokládejme, že toaleta na lodi se bude splachovat mořskou vodou, takže vodu na splachování z kalkulace vynecháme.

Počítáme tedy vodu na pití, vaření, mytí a běžný úklid. Tam se standardně počítá přibližně s 30-50 litry na osobu a den. Vzhledem k tomu, že lodní nádrže na vodu jsou stále menší (většina má objem do 500 l), mohou čtyři osoby vyčerpat zásoby vody během pár dní. U delších plaveb bez zastávky v maríně se tak docela brzy může objevit potřeba „přídělového systému“ nebo právě odsolovacího zařízení.

Spočítejte si denní spotřebu a zjistěte, jak velkou výrobní kapacitu potřebujete. Menší jachty si vystačí s menšími odsolovači. Pro plavidla s kapacitou čtyř osob postačí zařízení s výstupem 30 l/h. Pro jachty, kde posádku bude tvořit 6-8 osob už je vhodnější model schopný vyrobit 50 l/h. Modely schopné vyrobit 100 a více litrů za hodinu jsou pak ideální pro velká plavidla nebo pro majitele, kteří se nechtějí spotřebou vody vůbec zabývat.

 

Voda, čas, energie a hluk

Volba modelu s menší kapacitou je lákavá z hlediska pořizovací ceny, jenže pak tu máme ještě provozní náklady. Čtyřčlenná rodina si vystačí s výstupem 30 l za hodinu, ale ve srovnání s modelem s vyšším výkonem může menší model vyžadovat trvalejší provoz, což přináší energetickou a hlukovou zátěž. Na druhou stranu menší model samozřejmě hlučí i „žere“ méně než větší.

Takže přichází na řadu otázka energie a jejího zdroje. Je třeba dobře propočítat, zda například soláry s bateriemi budou dostatečné pro častý provoz odsolovacího zařízení. V odvětví lodních odsolovačů sice v posledních letech došlo k značnému pokroku, pokud jde o spotřebu, nicméně právě za ty nejúspornější si zase jachtaři výrazně připlatí.

Jak ukazují zkušenosti, k průběžnému doplňování vodních nádrží obvykle stačí, když zařízení pracuje ve vhodných časových úsecích celkem 3-4 hodiny denně. Zjistěte si tomu odpovídající spotřebu energie u zvažovaných modelů odsolovacího zařízení a posuďte, zda budete schopni provoz takové vodárny uživit.

1122
Na horu