Soulodění se nedoporučuje
Děs z koronaviru proniká všemi vrstvami společnosti. Naštěstí máme pravidla, vyhlášky, zákony a doporučení shůry, která běžný lid chrání před smrtícím zabijákem. Jaká pravidla zasáhnou do oblíbeného splouvání divokých českých řek?
V dnešních Lidovkách se redaktoři z holdingu věnovali vodácké problematice z hlediska epidemiologického. Oslovili celou plejádu odborníků na šíření chorob hromadného zničení a výsledek představili čtenářům.
Přinášíme stručný souhrn
Zákaz puťáků
Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví nedávno důrazně nedoporučilo dětské putovní tábory, vztáhlo nyní nedoporučení i na dětské vodácké putovní akce. Plukovníka Prymulu prý děsí představa grupy nakažených pražských vejrostků, kteří rozsévají virus v bukolické krajině na jihu Čech.
Pozor na roušku na palubě
Vodácké výpravy dospělých jsou na opačné straně plotu. Jde o dospělé a těm nikdo nařizovat nebude, jak se svým virem naloží. Na divokou vodu mohou. A to dokonce bez vlajkové lodi českého boje s nákazou, tedy bez kusu hadru na ústech. V případě cvaknutí by dle odborníků z ministerstva zdravotnictví při použití roušky hrozila zástava dechu.
České pivo povoleno
V kempech na březích řek je třeba dodržovat hygienická opatření. Roušku je možné sundat jen při konzumaci alkoholických nápojů. Ruce je třeba omývat vlažnou vodou s mýdlem. Pádla se budou muset dezinfikovat prostředky dodanými holdingem. Každou hodinu.
Upozornění
V kempech musí být na viditelných místech cedule, které vyzývají vodáky k mytí rukou. Cedule dodá ministerstvo zdravotnictví za regulovanou cenu 500 Kč bez DPH/kus. Férovou veřejnou soutěž na dodávku 10 000 000 cedulí (zamíří i do státních hmotných rezerv) vyhrála překvapivě firma z holdingu.
Počet osob na řekách
Skupiny vodáků nesmí čítat více než 100 osob.
Souloď
Petr Ptáček, předseda Asociace vodní turistiky a sportu, důrazně nedoporučuje z epidemiologického hlediska krajně rizikové soulodění. Křížení virů z jednotlivých kánoí by přinášelo velké riziko jejich množení na řekách a vodních tocích.
Soulož
Co se týče souložení, které je v kempech podél vodních toků tradiční, proti tomu se Petr Ptáček, ani krajské hygienické stanice nevymezují. Je ale samozřejmě třeba dbát na zvýšená hygienická opatření. I pro tyto okamžiky platí povinnost mít na ústech roušku (pokud nejde o členy jedné domácnosti) a před aktem i po něm si umýt ruce vodou a mýdlem.
4570
Související články
Proč je letos voda ve Vltavě tak studená
Proč je letos voda ve Vltavě tak studená
Vltava před Prahou láká ke koupání jen otužilé jedince. Když dlouho neprší, svítí slunce a teploty jsou na rekordech, vystoupá na 18°. To není běžná koupací teplota. Letos to však je výrazně horší. Čtrnáct je strop. To už není o pohodlí, to už běžného jedince bolí.
Vltava
Vltava
Parník Vltava na Vltavě. Jeden ze dvou původních kolesových parníků, které jsou v Praze stále v provozu. Toto je během deštivého letního rána kousek nad Zbraslaví na Jarově.
Dva roky prázdnin končí
Dva roky prázdnin končí
Posledních šest z více než 600 námořníků z Kiribati, kteří kvůli pandemii covid-19 uvízli stovky a tisíce mil od domova, bylo v tomto týdnu dopraveno zpět domů. Skončilo tak dvouleté repatriační úsilí vládních i nevládních organizací ostrovního státu.