Search
× Search
Složitá situace a jak ji řešit
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Složitá situace a jak ji řešit

Anglický magazín Yachting Monthly odpovídal na otázku, co se složitou situací, do které se dostala posádka jachty, když se pokoušela přistát ve velmi silném větru šikmo od mola. Vítr odfoukl příď a záď narážela do mola.

Zajíždění k molu ve chvíli, kdy fouká velmi silný vítr od mola, je složité. Musíte mít rychlost a razanci, to je hlavní. Ale jakmile začnete u mola brzdit, vítr sebere příď a odfoukne ji. To se také stalo posádce na obrázku. Vidíte, že místo u mola je jen krátké, protože před ním stojí další jachta.

Když jachta připlula k molu, stihl vyskočit jediný člen posádky, který uvázal lano ze středního vazáku, které mělo posloužit jako spring. Pak vítr odfoukl příď a záď začala narážet do mola.

Standardní manévr by vypadal tak, že by se kormidelník do springu opřel motorem a jachtu dotáhl k molu. To ale znamená popojet dopředu. A to zde není možné. Tak co s tím?

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Osobně bych proti větru nacouval...
Osobně bych doporučoval změnit taktiku. Nezajíždět po přídi, ale na místo zacouvat. Výhoda je zřejmá. Couvání proti větru je snadné. Je to proto, že lodní šroub je na zádi, táhne loď proti větru a ta je směrové stabilní.

Připravíme si dlouhé lano na středový vazák na druhém boku a natáhneme ho na záď.  Couváme k molu pomalu, jachtu máme plně pod kontrolou, sledujeme roh zádě, který se blíží k molu. U mola zastavíme, skokan s lanem vyskočí na břeh a napnuté ho zafixuje na vazáku.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

...a využil lano ze středového vazáku.
Nyní budeme dávat přední chod. Potřebujeme však, aby nám záď neutekla od mola. Proto stočíme kormidlo od mola. Proud vody od lodního šroubu tlačí záď k molu, přední chod přes spring přiráží jachtu bokem. Síla tohoto manévru je značná a měla by přetlačit i silný vítr.

Následně si chytíme záďové lano a nakonec jdeme uvázat příď. Teprve pak můžeme zařadit neutrál. Dokud není jachta uvázaná, drží ji u mola zařazená rychlost.

2331
Na horu