Sezóna v Chorvatsku stejná jako loni?
Jak dopadla turistická sezóna pro charterové společnosti? Objevovaly se informace o slabší návštěvě v hlavní sezóně, tedy v červenci a srpnu. Máme číslo a záleží, jak se na něj podíváme.
Chorvaté zveřejnili údaje ze systému e-crew. Ten zaznamenal v oblasti charteru 530 tisíc příjezdů a 3,5 milionu přenocování. To jsou podle šéfa HTZ Kristijana Staničiće prakticky stejné výsledky, jako loni. Charterový sektor se k těmto výsledkům propracoval navzdory slabší hlavní sezóně, tedy červenci a srpnu. Čísla zachránila velmi dobrá předsezóna a výborné září a říjen.
Počet charterových lodí narostl o 7%.
Taková jsou čísla při optimistickém pohledu. Pohled pesimisty již tak veselý nebude. Výpadky v hlavní sezóně je jen těžko možné nahradit v říjnu. Podívejme se na běžné tabulkové ceny 45 stop dlouhé čtyřkajutové jachty na vrcholu sezóny a v říjnu. Jednou se ceny blíží k 5000 euro, podruhé jsme sotva na 2000. Nepočítaje transit log. Navíc v běžných letech (když je hlavní sezóna plná) se prodá červenec a srpen s minimálními slevami. V říjnu je doprodávání se slevou běžné.
Stejný počet příjezdů a nocování tak nemusí (a nejspíše nebude) znamenat stejné finanční výsledky. Hlavní sezóna byla slabá (především u některých společností) a to se projeví. Počet příjezdů je navíc hluchý ke slevám, které letos v srpnu šplhaly až k 50 %.
Nárůst charterové flotily o 7 % z tohoto pohledu také není pozitivní. Kapacity je více, hostů stejně. To jsou náklady navíc.
Taková jsou první čísla z letošní charterové sezóny. A jak to vypadá s prodejem sezóny následující?
Otevřel jsem si ceníky na duben příštího roku. Projíždím řádky očima shora dolů. Co vidím? Slevy! Všude slevy… 20, 30, 37%. Jen minimum společností je bez slev. Například Navigare. Ceny má nastavené v dubnu tak, že slevovému šílenství konkuruje bez slevy. Přijde mi, že vědí, co dělají.
Ostatní? Nevím… Nerozumím tomu. Ale přijde mi, že slevy jsou cesta do pekla. Nastavím bláznivé ceny s tím, že budu doufat, že nějakou kavku chytím. A hned vzápětí zlevním. Kavka si přijde oškubaná a všichni si zvyknou, že je třeba si počkat na slevu…
1067
Související články
Záplavy v Makarské i v Dubrovniku
Záplavy v Makarské i v Dubrovniku
Jednou to muselo přijít. Po dlouhotrvajících vedrech je tu zlom a spolu s ním deště, bouřky a povodně, které si s Dalmácií běžně nespojujeme. Ulice v Makarské i v Dubrovniku jsou pod vodou. A v Zadaru to asi nebude lepší.
Chceš tu být? Tak plať jako mourovatej!
Chceš tu být? Tak plať jako mourovatej!
V části chorvatské populace zjevně panuje přesvědčení, že jachtař se má škubat, škubat a zase škubat. Nebo tak alespoň vyznívá páteční článek z webu morski.hr.
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Kolik hektolitrů saponátu skončí každou sobotu v moři v maríně Sukošan/Biograd/Seget/Split… Dovolená na jachtě je taková čistá dovolená. Neškodná na první pohled. Má ale i své stinné stránky.