Sezóna v Chorvatsku stejná jako loni?
Jak dopadla turistická sezóna pro charterové společnosti? Objevovaly se informace o slabší návštěvě v hlavní sezóně, tedy v červenci a srpnu. Máme číslo a záleží, jak se na něj podíváme.
Chorvaté zveřejnili údaje ze systému e-crew. Ten zaznamenal v oblasti charteru 530 tisíc příjezdů a 3,5 milionu přenocování. To jsou podle šéfa HTZ Kristijana Staničiće prakticky stejné výsledky, jako loni. Charterový sektor se k těmto výsledkům propracoval navzdory slabší hlavní sezóně, tedy červenci a srpnu. Čísla zachránila velmi dobrá předsezóna a výborné září a říjen.
Počet charterových lodí narostl o 7%.
Taková jsou čísla při optimistickém pohledu. Pohled pesimisty již tak veselý nebude. Výpadky v hlavní sezóně je jen těžko možné nahradit v říjnu. Podívejme se na běžné tabulkové ceny 45 stop dlouhé čtyřkajutové jachty na vrcholu sezóny a v říjnu. Jednou se ceny blíží k 5000 euro, podruhé jsme sotva na 2000. Nepočítaje transit log. Navíc v běžných letech (když je hlavní sezóna plná) se prodá červenec a srpen s minimálními slevami. V říjnu je doprodávání se slevou běžné.
Stejný počet příjezdů a nocování tak nemusí (a nejspíše nebude) znamenat stejné finanční výsledky. Hlavní sezóna byla slabá (především u některých společností) a to se projeví. Počet příjezdů je navíc hluchý ke slevám, které letos v srpnu šplhaly až k 50 %.
Nárůst charterové flotily o 7 % z tohoto pohledu také není pozitivní. Kapacity je více, hostů stejně. To jsou náklady navíc.
Taková jsou první čísla z letošní charterové sezóny. A jak to vypadá s prodejem sezóny následující?
Otevřel jsem si ceníky na duben příštího roku. Projíždím řádky očima shora dolů. Co vidím? Slevy! Všude slevy… 20, 30, 37%. Jen minimum společností je bez slev. Například Navigare. Ceny má nastavené v dubnu tak, že slevovému šílenství konkuruje bez slevy. Přijde mi, že vědí, co dělají.
Ostatní? Nevím… Nerozumím tomu. Ale přijde mi, že slevy jsou cesta do pekla. Nastavím bláznivé ceny s tím, že budu doufat, že nějakou kavku chytím. A hned vzápětí zlevním. Kavka si přijde oškubaná a všichni si zvyknou, že je třeba si počkat na slevu…
1110
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.