Rejdaři odmítají vozit ruskou ropu. Bojí se sankcí i útoků
Mimoruští námořní přepravci stále častěji odmítají zakázky pro ruské ropné exportéry. Vzhledem k pokračující válce na Ukrajině vyvolané Ruskem se obávají, aby se nestali terčem - ať už západních sankcí nebo kritiky protirusky silně naladěné západní společnosti. Uvedla to šéfka obří řecké rejdařské skupiny Agelicoussis Maria Angelicoussisová.
"Tento konflikt má obrovský dopad na trh lodní přepravy fosilních paliv," uvedla Angelicoussisová na londýnském Globálním komoditním summitu pořádaném deníkem Financial Times. "Mezi majiteli lodí nyní vládne velká zdrženlivost, pokud jde o přepravu ruské ropy a dalších produktů. Je to svého druhu ´sebesankcionování´," dodala. Sama řecká společnost uvedla, že momentálně se z etických důvodů přísně vyhýbá jakémukoli ruskému nákladu.
Slovo Angelicoussiosové má svou váhu. Jí vedená společnost je největším lodním přepravcem v Řecku a patří k významným hráčům i na světovém trhu. Například v roce 2019 byla Angelicoussis největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu do Spojených států.
Americký prezident Joe Biden už zakázal dovoz ruské ropy a dalších energetických surovin do USA. Zpřísnění sankcí vůči ruskému energetickému sektoru zvažuje i Evropská unie. Segment lodní nákladní přepravy se tak pomalu připravuje na to, že místo ruské ropy bude nyní vozit uhlí. A to hlavně do Evropy, kde zatím není dostatečná infrastruktura pro dovoz zkapalněného zemního plynu v míře, která by pokryla poptávku. Zásadní obnovu těžby uhlí na Starém kontinentu nelze očekávat, takže Evropa bude sázet na dovoz.
Pro rejdaře je současná situace sice turbulentní, ale v něčem i výhodná. Objem přepraveného uhlí od 24. února roste. A vzhledem k tomu, že Evropa ruské uhlí nechce, vozí se surovina až z Austrálie (která jej má přebytek poté, co se jako dodavatel znelíbila Číně). Uhlí se tak přepravuje na delší vzdálenost, což ve statistikách přepravců znamená větší počet mil na tunu uhlí.
1681
Související články
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Ruská marína se v době, která je pro ni nelehká, pokouší o vytvoření nového světového rekordu v zanoření dieselelektrické ponorky. Pokus probíhá v přístavu Sevastopol na Krymu.
Hon na miny v Černém moři
Hon na miny v Černém moři
Uprchlé miny toulající se Černým mořem bude lovit námořnictvo Turecka, Bulharska a Rumunska. Cílem je zajistit bezpečnost v oblasti a vyčistit cestu pro export obilí z Ukrajiny.
Projekt Zatraktivnění pobřežních vod Krymu pokračuje
Projekt Zatraktivnění pobřežních vod Krymu pokračuje
Ukrajinské turistické středisko pokračuje v práci na projektu Zatraktivnění pobřežních vod Krymu pro potápěčskou turistiku. Dnes se podařilo pokročit v realizaci projektu potopením atraktivní moderní hlídkové lodě Sergej Kotov v Kerčské úžině.