Hon na miny v Černém moři
Uprchlé miny toulající se Černým mořem bude lovit námořnictvo Turecka, Bulharska a Rumunska. Cílem je zajistit bezpečnost v oblasti a vyčistit cestu pro export obilí z Ukrajiny.
Ačkoli si to někteří naši lidé neumí srovnat v hlavě, viníkem zaplevelení vod Černého moře minami je Rusko, které rozpoutalo a udržuje válku na Ukrajině. Část min je pak ruská, část rozmístili Ukrajinci, aby zabránili ruskému vylodění na jihu Ukrajiny. Některé miny se uvolnily a driftují Černým mořem.
Pro Turecko, které je iniciátorem celé úklidové operace, je důležité, že do oblasti nepřiplují lodě NATO, jejichž přítomnost by mohla konflikt eskalovat. I když jsou všechny tři účastnící se země součástí NATO, nejde o akci celé aliance.
Navzdory ruské snaze zabránit Ukrajině v exportu obilí, se podařilo od loňského září vyvést 15 milionů tun nákladu.
Turecko, které ovládá úžiny Bospor a Dardanely, zabránilo od začátku války Rusku, aby posílilo svojí prořídlou a schovávající se černomořskou flotilu. Stejně tak ale nedovolilo Velké Británii, aby dovezla Ukrajině dvě minolovky, které britská vláda napadené zemi darovala.
1136
Související články
Glóbus, Grónsko a stud
Glóbus, Grónsko a stud
Mapy, moře, světadíly, ostrovy, pomoc bližnímu v nouzi, to vše patří k jachtingu. Tímto chci hned na začátek uvést, že i když článek není úplně o lodích, s Lodními novinami souvisí. A kdo ho číst nechce, protože by se rozezlil, ať ho nečte.
Znovu kotva ve vodě, další poškozený kabel
Znovu kotva ve vodě, další poškozený kabel
Na Baltu se rozmáhá takový nešvar. Lodím plujícím do/z Ruska se uvolňují nedopatřením kotvy, posádky si toho nevšímají, trhají telekomunikační kabely a po zadržení jsou překvapené, jak špatný herec na jevišti.
Ukrajinský podvodní dron nepoškodil ruskou ponorku
Ukrajinský podvodní dron nepoškodil ruskou ponorku
„Není pravdou, že se Ukrajincům povedl útok na náš přístav Novorosijsk. A už vůbec není pravda, že v přístavu něco poškodili. Ponorku třídy Varšavjanka rozhodně ne!“