Search
× Search
Refování na katamaranu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Refování na katamaranu

Jirka Pacák kterého zná (skoro) každý náš turistický jachtař, nám poslal zajímavý námět na článek. Je to refovací tabulka katamaranů Lagoon. Jedná se o tabulku, kterou našel na více modelech, není tedy podmíněna délkou katamaranu.

Tabulka má dva hlavní sloupce, jeden pro úhel zdánlivého větru (AWA) od 30°do 70°, tedy na stoupačku. Druhý sloupec je od 70° na vítr dále, tedy na bočák a zadobok.

Pro méně zkušené jachtaře ještě uvádíme, že zdánlivý vítr je vítr, který na loď působí, tedy vektorový součet skutečné rychlosti větru a pohybu lodi (pokud pojedeme kabrioletem za bezvětří rychlostí 100 km/h, zdánlivý vítr má rychlost 100 km/h a směr opačný směru jízdy).

Zajímavé na tabulce je, že první ref na hlavní plachtě se nasazuje až při 26 uzlech zdánlivého větru na stoupačce, ale 20 uzlech větru na bočák. Zde je třeba si uvědomit, že při 26 uzlech zdánlivého větru na stoupačku se jedná cca o 20 uzlů skutečného větru. Při 20 uzlech zdánlivého na zadobok půjde o cca 30 uzlů skutečného větru.

Gena se začíná zmenšovat nad 30 uzlů zdánlivého na stoupačku a 24 na bok a zadobok.

Další údaje najdete v tabulce. Je vidět, že tradiční turistické katamarany rozhodně nejsou přeplachtěné a plné plachty uvezou velmi dlouho.

3865
Na horu