Search
× Search
Řecký vrak nalezen po 63 letech
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Řecký vrak nalezen po 63 letech

Tým potápěčů vedený Kostasem Thoctaridesem si připsal další úspěch. Objevil potopenou nákladní loď Tři vládcové, která šla ke dnu Egejského moře 14. února 1959. V loňském roce Thoctaridesův tým našel vrak italské ponorky potopené během druhé světové války.

Řecká loď vyplula z přístavu Pireus s nákladem kukuřice, kterou měla vyložit v Soluni. Počasí ale plavbě nepřálo, vítr dosahoval 8 stupňů Beaufortovy stupnice. Předpokládá se, že devět členů posádky zahynulo a že loď se musela potopit velmi rychle, protože žádná stanice nezachytila signál SOS. Ve dnech následujících po tragédii bylo nalezeno několik kusů výbavy, které byly identifikovány jako části dotčené lodi, ale přesná poloha vraku byla dosud záhadou.

Thoctarides loď dlouhou 43 metrů objevil koncem dubna v hloubce 87,2 metru severozápadně od ostrova Makronissos v Egejském moři. Pomocníkem mu byl dálkově ovládaný podmořský vehikl Super Achille.

Podle Thoctaridese, který v Řecku platí za potápěčskou legendu, je v řeckých vodách stále co hledat. Vraků v "historicky důležitých vodách" prý byl nalezen pouhý zlomek. Sám Thoctarides se postaral o čtyři objevy.

Na konci loňského roku jeho tým nalezl poblíž ostrova Mykonos vrak italské ponorky, která v hloubce 91 spočívala 80 let. Ponorka Jantina se potopila se 48 lidmi na palubě 5. července 1941 po zásahu torpédem vypuštěným z britské ponorky HMS Torbay.

1414
Na horu