Search
× Search
Řecko s Kyprem po 22 letech spojí trajektová linka
Jan Koukal
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Řecko s Kyprem po 22 letech spojí trajektová linka

Z kyperského přístavu Limassol vypluje v červnu po více než dvou dekádách pravidelná linka pro přepravu osob a automobilů směr Pireus. Provozovatele nového spoje oznámí kyperské úřady tento týden.

Do soutěže se přihlásily tři evropské subjekty. Kontrakt v odhadované hodnotě 33 milionů eur předpokládá tříletý provoz lodního spojení, přičemž kyperský stát poskytne dotaci 5,5 milionu eur. Soutěž na provoz obnovené linky byla vyhlášena loni v listopadu. Šlo již o druhý pokus s vylepšenými podmínkami, do první soutěže se žádný uchazeč nepřihlásil.

Trajektové spojení mezi Řeckem a Kyprem bylo zastaveno před 22 lety kvůli masivnímu odlivu klientů směrem k letecké dopravě. V červenci 2020 se ale návrhu na obnovení linky dostalo podpory z EU s odůvodněním, že spojení je v "obecném ekonomickém zájmu". Trajekty na této trase budou plout pod vlajkou EU. Řecko znovuzavedení linky podpořilo vyhrazením mola v přístavu Pireus.

Z pohledu Kypru to nemusí být poslední nová linka, jelikož ostrovní stát dal ústy náměstka ministra lodní dopravy Vassiliose Demetriadese najevo zájem navázat lodní spojení i s dalšími zeměmi Středomoří. Dosud na ostrově fungují dvě trajektové linky z tureckých měst Mersin a Tasucu.

1564
Na horu