Search
× Search
Raketový útok v Mariupolu potopil nákladní loď
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Raketový útok v Mariupolu potopil nákladní loď

Nákladní loď Azburg plující pod vlajkou Dominiky se v ukrajinském přístavu Mariupol v úterý potopila poté, co byla v neděli zasažena dvěma raketami.

Námořní správa Dominiky uvedla, že Rusové loď dvakrát záměrně ostřelovali již o den dříve. Podle předáků samozvané Doněcké lidové republiky útok zosnovali Ukrajinci.

Ostřelování, bombardování a opakované zásahy raketami vedly k požáru ve strojovně, uvedla posádka lodi. Konkrétní typ použitých zbraní zůstává neznámý. Jeden člen posádky byl zraněn, spolu s ostatními byl evakuován a společně našli útočiště na palubě sousední lodi.

Loď připlula do Mariupolu 23. února a ukrajinské vody nemohla opustit kvůli uzavření přístavu a převzetí kontroly nad ukrajinskými vodami v tomto regionu ruskou armádou.

Od začátku konfliktu na Ukrajině 24. února byli u ukrajinského pobřeží zabiti dva námořníci a pět obchodních plavidel bylo zasaženo různými projektily.

V důsledku těchto incidentů londýnský trh námořního pojištění zařadil všechny ruské výsostné vody mezi vysoce rizikové lokality.

Podle Mezinárodní námořní organizace v ukrajinských přístavech a vodách zůstává 86 obchodních lodí se zhruba tisícovkou lidí na palubách, které nemohou odplout.

1502
Na horu