Raketový útok v Mariupolu potopil nákladní loď
Nákladní loď Azburg plující pod vlajkou Dominiky se v ukrajinském přístavu Mariupol v úterý potopila poté, co byla v neděli zasažena dvěma raketami.
Námořní správa Dominiky uvedla, že Rusové loď dvakrát záměrně ostřelovali již o den dříve. Podle předáků samozvané Doněcké lidové republiky útok zosnovali Ukrajinci.
Ostřelování, bombardování a opakované zásahy raketami vedly k požáru ve strojovně, uvedla posádka lodi. Konkrétní typ použitých zbraní zůstává neznámý. Jeden člen posádky byl zraněn, spolu s ostatními byl evakuován a společně našli útočiště na palubě sousední lodi.
Loď připlula do Mariupolu 23. února a ukrajinské vody nemohla opustit kvůli uzavření přístavu a převzetí kontroly nad ukrajinskými vodami v tomto regionu ruskou armádou.
Od začátku konfliktu na Ukrajině 24. února byli u ukrajinského pobřeží zabiti dva námořníci a pět obchodních plavidel bylo zasaženo různými projektily.
V důsledku těchto incidentů londýnský trh námořního pojištění zařadil všechny ruské výsostné vody mezi vysoce rizikové lokality.
Podle Mezinárodní námořní organizace v ukrajinských přístavech a vodách zůstává 86 obchodních lodí se zhruba tisícovkou lidí na palubách, které nemohou odplout.
1622
Související články
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětský svaz nebyl na letadlové lodě příliš dobrý. Pomineme-li vrtulníkové lodě (což je dnes každá trochu větší jachta), bylo v loděnicích se srpem a kladivem ve znaku dokončeno jen pět kousků něčeho, co bylo nazýváno letadlovými křižníky. Jejich vlastnosti jsou různě špatné. Ale dobře hoří…
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Rekordní pokus o zanoření ruské ponorky
Ruská marína se v době, která je pro ni nelehká, pokouší o vytvoření nového světového rekordu v zanoření dieselelektrické ponorky. Pokus probíhá v přístavu Sevastopol na Krymu.
Tisíc Amazonek zaplavilo Středozemní moře
Tisíc Amazonek zaplavilo Středozemní moře
Během historie hladina Středozemního moře klesala a zase rostla. Nejdramatičtějším okamžikem se stala Zancleánská potopa. Před potopou byla hladina moře o více než 1,5 km níže. Po prolomení valu v místě Gibraltaru se začal Atlantik přelévat do Středomoří. Spektakulární událost. Během pár let se hladiny srovnaly. Hladina Středomoří podle vědců rostla rychlostí 10 metrů za den.