Pyrotechnika na lodi a její použití, 4. část
V dnešním článku se zaměříme na poslední zbývající součást pyrotechnické sady, která se nachází na plavidle. Řeč bude o nouzové dýmovnici.
Jedná se zpravidla o plovoucí „plechovku“, naplněnou oranžovým dýmem. Setkat se však výjimečně můžeme i s ruční dýmovnicí.
Dýmovnice se opět aktivuje vytrhnutím pojistky a vždy by se měla hodit na závětrnou stranu do moře. Zhruba po 5 vteřinách začne dýmovnice produkovat oranžově zbarvený dým, který bude unikat cca 3 minuty. Její užití se většinou doporučuje za klidnějšího počasí. Při dobré viditelnosti je kouř vidět na vzdálenost cca 5-7 NM. Jedná se tedy o nouzový signál, který je dobré použít pouze při vizuálním kontaktu s potencionálním zachráncem.
V odborné literatuře se dočteme, že dýmovnice může být velmi dobrým pomocník pro zviditelnění se před příletem záchranné helikoptéry. Dým také pomáhá pilotovi dobře monitorovat proudící vítr na hladině.
Na závěr je důležité podotknout, že se jedná o denní nouzový signál. Použití dýmovnice v noci by se logicky míjelo účinkem.
732
Související články
Jak poznám, že mě loď předjíždí?
Jak poznám, že mě loď předjíždí?
Triviální otázka na souši. Na moři může být situace mnohem složitější. A špatný výklad může mít velmi vážné následky. Budu držet kurz, nebo uvolním druhé lodi cestu?
Jak se bezpečně naučit zvuková znamení COLREG
Jak se bezpečně naučit zvuková znamení COLREG
Je těžké si pamatovat z COLREGu světla, znaky a zvuková znamení, když je nepoužíváme. Na zvuky máme jednoduchou pomůcku, která vám pomůže si znamení zapamatovat navždy.
Jak naplánovat noční plavbu?
Jak naplánovat noční plavbu?
Vyplouváte na týdenní plavbu a svůj akční rádius chcete rozšířit o noční přejezd. Jak noc na moři naplánovat a čemu je nejlepší se vyhnout?