Pyrotechnika na lodi a její použití, 4. část
V dnešním článku se zaměříme na poslední zbývající součást pyrotechnické sady, která se nachází na plavidle. Řeč bude o nouzové dýmovnici.
Jedná se zpravidla o plovoucí „plechovku“, naplněnou oranžovým dýmem. Setkat se však výjimečně můžeme i s ruční dýmovnicí.
Dýmovnice se opět aktivuje vytrhnutím pojistky a vždy by se měla hodit na závětrnou stranu do moře. Zhruba po 5 vteřinách začne dýmovnice produkovat oranžově zbarvený dým, který bude unikat cca 3 minuty. Její užití se většinou doporučuje za klidnějšího počasí. Při dobré viditelnosti je kouř vidět na vzdálenost cca 5-7 NM. Jedná se tedy o nouzový signál, který je dobré použít pouze při vizuálním kontaktu s potencionálním zachráncem.
V odborné literatuře se dočteme, že dýmovnice může být velmi dobrým pomocník pro zviditelnění se před příletem záchranné helikoptéry. Dým také pomáhá pilotovi dobře monitorovat proudící vítr na hladině.
Na závěr je důležité podotknout, že se jedná o denní nouzový signál. Použití dýmovnice v noci by se logicky míjelo účinkem.
314
Související články
Používáte černou kouli?
Používáte černou kouli?
Černá koule označuje loď na kotvě. Už jste ji někdy použili? A víte, že v některých situacích je velmi důležitá?
Plachty a motor zároveň
Plachty a motor zároveň
Italský trim, plavba na plachty a na motor zároveň. Mnozí touto taktikou opovrhují. Má ale i své výhody a není důvod, proč ji zatracovat.
Kdo má přednost?
Kdo má přednost?
Zajímavý příklad týkající se přednosti dvou plavidel se strojním pohonem vidíme na obrázku. Mohli bychom na něj aplikovat více pravidel COLREG a vždy by šlo o spornou situaci.