První tunel pro námořní lodě na světě dostal zelenou
První tunel na světě, kterým budou moci proplouvat námořní lodě až do šířky 25,5 metru, dostal od norské vlády zelenou a může se začít pracovat na jeho přípravě. Cena mimořádného díla by měla dosáhnout 2,8 miliardy NOK, tedy cca 7 246 140 000 Kč.
Důvodem pro stavbu extrémně nákladného projektu je snaha vyhnout se nebezpečným vodám u poloostrova Stad, kde se střetává Severní a Norské moře. Místo je považováno za jedno z nejnebezpečnějších pro lodní provoz z celého Norska. Námořní tunel protne šíji poloostrova Stad v délce 1,7 km. Zatím je nutné poloostrov obeplouvat a vydávat se na otevřené moře, kde jsou lodě vystavené plnému náporu bouřlivého počasí.
Nejde o novou myšlenku, v Norsku se o ní mluvilo již několik desetiletí. Novou energii projekt získal až v roce 2017, kdy bylo zvoleno místo pro proražení tunelu. Nyní už se hovoří o dokončení v letech 2025/2026.
Je ale třeba ještě vykutat 3 miliony kubických metrů skály. Podjezdová výška tunelu bude 37 metrů, hloubka 12 metrů. Dohromady bude díra ve skále vysoká téměř 50 metrů. To odpovídá Petřínské rozhledně.
Šířka kanálu je plánována na 26,5 metru, celková šíře s chodníkem na každé straně bude činit 36 metrů.
Grafika: Norwegian Coastal Administration
25067
Související články
Plavby v polárních krajích a vhodná jachta do extrému
Plavby v polárních krajích a vhodná jachta do extrému
Arktida, Norsko – země úžasné přírody, dobrých námořníků, rovných klidných lidí ochotných v nouzi pomáhat do roztrhání, ale také země, kde se dbá na dodržování pravidel psaných i nepsaných, kde se neodpouští vypočítavost, pro kterou vás okamžitě „zasklí“ a kde symbolem hrdosti je soběstačnost a nepotřeba hledat vytáčky a zkratky. Nechci ale popisovat norské reálie, o tom je napsáno dost jinde. Pro lodní obec bych rád krátce sdílel něco málo o tom, co potřebuje loď, aby umožňovala celoročně příjemnou a bezpečnou plavbu za polárním kruhem.
Ruská „výzkumná“ platforma v norských vodách
Ruská „výzkumná“ platforma v norských vodách
Ruská vědecká platforma určená pro drift spolu s arktickým ledovým příkrovem, se dostala do norských vod u souostroví Špicberky. Protože o ruských vědeckých expedicích si už nikdo nedělá iluze, situaci monitoruje plavidlo norské pobřežní stráže.
Tragická nehoda vrtulníku v Norsku
Tragická nehoda vrtulníku v Norsku
Ve středu spadl do moře norský vrtulník přepravující pracovníky na vrtné plošiny v Severním moři. Jednalo se o stroj Sikorski S-92A. Od té doby je provoz těchto strojů přerušen.