Proč nerefuji genu?
Vítr sílí, jachty kolem refují, ale na naší lodi je stále venku celá gena. Proč nechávat genu do poslední chvíle venku celou a proč raději refovat hlavní plachtu?
Důvod je jednoduchý. Plachta má nějaký profil, který se blíží ideálu, pokud je vytažená celá. Jakmile ji začneme rolovat, profil se znehodnotí a za předním stěhem vznikne nehezký a neúčinný pytel, se kterým již není možné stoupat tak ostře, jako bylo možné stoupat s celou genou.
Je zde ještě jeden důvod. Je-li plachta venku celá, je vidět na špionky, podle kterých je možné se při vedení jachty řídit.
Výše uvedené má samozřejmě své hranice. Ty jsou dány velikostí a pevností geny. Bude-li foukat hodně přes 20 uzlů, již bude nutné sbalit i genu. V opačném případě riskujeme její poškození.
Se sílícím větrem tedy začínáme refovat hlavní plachtu. Snížíme tím také návětrnost jachty (stáčení se proti větru). Až mnohem později zarefujeme i genu. Toto platí dvojnásob při plavbě na stoupačku.
5789
Související články
Příliš velký náklon? Co dělat
Příliš velký náklon? Co dělat
Vítr sílí, náklon jachty se zvyšuje. Již i hrana paluby je pod hladinou. Kormidelník se pere s kormidlem, loď již nechce poslouchat. Co v tu chvíli udělat?
Proč nerad zmenšuji genu
Proč nerad zmenšuji genu
Rolovací gena (genoa) usnadnila jachting masám. Zamotat, rozmotat, zmenšit, zvětšit. Snadné… Přesto ji nerad zmenšuji a když to jde, pluji s celou plachtou.
Typy refování klasické hlavní plachty
Typy refování klasické hlavní plachty
Pokud si vybíráme loď na charter, jedním z hlavních kritérií bývá, jaký typ hlavní plachty si zvolíme. Na výběr je mezi rolovací a klasickou hlavní plachtou s lazy bagem. Každá z variant má samozřejmě své plusy i mínusy. Záleží tedy, jaký je účel plavby, jak mám zkušenou posádku apod. U klasické hlavní plachty, která bývá jasnou volbou pro zkušenější kapitány, se můžeme setkat s velmi odlišnými typy refování. Jaké se tedy používají způsoby refování hlavní plachty?