Proč nerefuji genu?
Vítr sílí, jachty kolem refují, ale na naší lodi je stále venku celá gena. Proč nechávat genu do poslední chvíle venku celou a proč raději refovat hlavní plachtu?
Důvod je jednoduchý. Plachta má nějaký profil, který se blíží ideálu, pokud je vytažená celá. Jakmile ji začneme rolovat, profil se znehodnotí a za předním stěhem vznikne nehezký a neúčinný pytel, se kterým již není možné stoupat tak ostře, jako bylo možné stoupat s celou genou.
Je zde ještě jeden důvod. Je-li plachta venku celá, je vidět na špionky, podle kterých je možné se při vedení jachty řídit.
Výše uvedené má samozřejmě své hranice. Ty jsou dány velikostí a pevností geny. Bude-li foukat hodně přes 20 uzlů, již bude nutné sbalit i genu. V opačném případě riskujeme její poškození.
Se sílícím větrem tedy začínáme refovat hlavní plachtu. Snížíme tím také návětrnost jachty (stáčení se proti větru). Až mnohem později zarefujeme i genu. Toto platí dvojnásob při plavbě na stoupačku.
5560
Související články
Ještě jedno nebezpečí na zaďák
Ještě jedno nebezpečí na zaďák
Plujete na zadoboční vítr. Posádka je nadšená, protože na rychloměru dlouhé chvíle vídí číslo začínající devítkou. Ani hranice 10 uzlů není nedosažitelná… Je ale nejvyšší čas se zamyslet.
Proč refujete proti větru?
Proč refujete proti větru?
Často se setkávám s jachtaři, kteří chtějí refovat při plavbě proti větru. Ne že by to nešlo, ale jiné řešení je snazší, bezpečnější a co se týče plavby k cíli i rychlejší.
Proč nerefovat proti větru
Proč nerefovat proti větru
Na našich plavbách se často dozvídám, že mnozí jachtaři se na kurzech naučili refovat klasickou hlavní plachtu na motor proti větru. To není dobrý postup a hned vám řekneme proč. Důvodů je několik.