Proč měnit dlouhý za krátký?
Uvazujete-li jachtu u mola, ve většině případů máte na vrchu vazáku dlouhý konec lana. Proč před vyplutím udělat změnu, dlouhý konec převázat dospodu a krátký navrch?
Připlujete například zádí k molu a vyvazujete jachtu. Protože vyvazovací lano je obvykle delší než dvojnásobek vzdálenosti mezi vazákem na lodi a pacholetem na břehu, po vyvázání budete mít jeden konec vyvazovacího lana delší než druhý. Obvykle je to tak, že na vazáku je spodní lano vyvázané na konci, tedy krátký konec, horní lano je uvázané někde uprostřed, tedy dlouhý konec. Pro odplouvání od mola, kdy odplouváme a vyvazovací lano stahujeme do lodě, není vhodné stahovat delší konec lana. Prvním důvodem je více práce a druhým důvodem větší nebezpečí, že se dlouhý konec někde zauzluje a zasekne.
Proto před vyplouváním uděláme změnu. Vyvazovací lano odvážeme a převážeme opačně. Tedy dlouhý konec uvážeme na vazáku vespod a krátký konec navrch. Při odplouvání tak budeme protahovat jen krátký konec. Znamená to menší riziko problémů.
A přitom taková blbost...
624
Související články
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Couváte mezi řadami jachet v maríně a potřebujete zatočit do úzké mezery. Stočíte kormidlo, jachta se začne stáčet, ale mnohem méně, než jste očekávali. Vypadá to, že se do mezery nevejdete. Jaké je řešení?
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Mnoho charterových jachet má dvojici kormidelních listů. Chcete zvládnout bez stresu jejich ovládání v přístavech? S námi máte poslední možnost.
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Včera se v Chorvatsku utišila bóra a stočila se na severozápad. Stále chladno, ale při plavbě na zaďák to není takový problém. Jirka Pacák s Danem Přívarou měli naplánovanou s účastníky kurzu plavbu z Biogradu na Murter, halzy, trénink kotvení, opakování činností až do zapamatování…