Search
× Search
Potíže s genou
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Potíže s genou

Srolovali jste genu, zbývá na poslední kousek, ale ten už zarolovat nejde. Kde se stala chyba, jak ji opravit a co když se nám spoušť geny utrhne a plachta se celá rozmotá?

Máme zde několik otázek a budeme na ně odpovídat popořadě.

Proč nejde gena zarolovat

Genu na rolfok navineme tím, že z bubnu rolfoku vytáhneme zarolovanou spoušť rolfoku. Buď máme vytaženou spoušť rolfoku a zarolovanou genu, nebo vytaženou genu a zarolovanou spoušť rolfoku. Počet otáček spouště na bubnu musí odpovídat počtu otáček geny na trnu rolfoku. Respektive počet otáček spouště musí být v rozumné míře větší, aby byla k dispozici rezerva.

Obvykle genu rolujeme, když je plachta volná, vyvlátá. Plachta na trnu rolfoku není utažená a obvod, na který se plachta navíjí (plachta na plachtu) se rychle zvětšuje. Větší obvod znamená méně potřebných otoček.

Za silného větru můžeme navíjet plachtu v tahu. Potom jsou otočky plachty na trnu v tahu a jejich obvod je malý. Proto na zarolování plachty potřebujeme více otoček. Je ale otázkou, jestli ty otočky máme na spoušti k dispozici. Pokud je na bubnu rolfoku namotaná spoušť s malou rezervou, nemusí na zabalení plachty stačit a část geny zůstane venku.

Jak genu zarolovat?

V takovém případě by bylo třeba plachtu rozrolovat a v menším tahu ji znovu srolovat, aby na rolfoku nabrala objem a bylo možné ji zarolovat až do konce. Obvykle se nám do toho nebude chtít, protože vítr bude silný a plachtě, takeláži a nervům posádky to nebude dělat dobře. Pokud to jen trochu podmínky dovolí, je to správné řešení. Postavte ke spoušti rolfoku čtyři členy posádky a jejich mužná síla musí být dostatečná k rychlému sbalení plachty.

Když se spoušť utrhne

Může se také stát, že se spoušť z rolfoku utrhne a plachta se vyroluje. Mlátí kolem sebe a je jasné, že to dříve či později špatně skončí.

V té chvíli je jediné řešení. Plachtu zachráníte jen tím, že ji rychle spustíte dolů z rolfoku. Rozmotejte si výtah geny, pošlete celou posádku na příď a plachtu stáhněte. Bude to divočina, ale půjde to. Když bude vpředu dost rukou. Výtah geny může být ukončený na stoperech v kokpitu, nebo na stěžni. Vždy půjde o dlouhé lano. Pokud má jachta rolovací hlavní plachtu a genu, jde o dvě nejdelší lana v kokpitu (nebo na stěžni).

Aby nedošlo k utržení spouště, je třeba v silném větru plachtu rolovat s opatrností. Pokud je většina plachty zarolovaná a dál to již nejde, nespraví to větší síla. Větší síla je cestou ke způsobení škody. Pozor, při použití vinšny můžete vytrhnout spoušť z rolfoku, nebo dokonce rolfok poškodit. 

3834
Na horu