Search
× Search
Co je to staysail, gena a kosatka?
Daniel Vodička

Co je to staysail, gena a kosatka?

Nedávno jsem narazil na termín staysail u charterové jachty Elan 350. Protože tato jachta (i podle použité fotografie) nebyla vybavena plachtou typu staysail, chtěl bych tento termín vysvětlit. Doplňujeme k tomu také rozdíl mezi kosatkou a genou.

Staysail

Jako staysail je označována menší kosatka vytažená na vnitřním předním stěhu, tedy blíže stěžni, než klasická gena (kterou najdeme na Elan 350), nebo případně kosatka (jib), kterou by vybavená být mohla, ale v charteru nebývá.

Staysail se používá při silnějším větru. Výhodou plachty je nižší těžiště, které je blíže stěžni, než je tomu u zarolované geny. Staysail může, ale nemusí být rolovací. Velmi často je nacvakávací na klasických pistonech.

Kosatka (jib)

Kosatka je plachta vytažená na předním stěhu. Může, ale nemusí být rolovací. Kosatka nezasahuje za stěžeň, její plocha je menší než plocha příďového trojúhelníku (tedy menší než plocha mezi předním stěhem, stěžněm a palubou.

Gena (genoa)

Gena je vytažena na předním stěhu a obvykle je dnes rolovací. Jedná se o podobnou plachtu, jako je kosatka, zasahuje však až za stěžeň. Je větší než plocha příďového trojúhelníka. Podle velikosti jsou geny označovány jako 105%, 110%, 130%. Jde o poměr k velikosti příďového trojúhelníku. Veliké 130% geny najdeme obvykle na starších jachtách, na moderních lodích se používají menší plachty.

469
Na horu