Pomozte se záchranou ohroženého druhu
Ještě před pár lety bylo možné nalézt na dně většiny chorvatských zátok mnohačetné populace největšího mlže Středomoří kyjovky šupinaté. Některé lastury dosahovaly výšky i více než jeden metr. Dnes jsou na vymření. Můžete je ale pomoci zachránit.
Kyjovka šupinatá je největší mlž v celém Středomoří. Běžně bylo možné potkávat na dně jedince vysoké kolem 75 cm (kyjovky rostou vzpřímené na dně), ale největší lastury dorůstaly výšky až 120 cm.
V roce 2016 napadla populaci kyjovek u španělského pobřeží bakteriální infekce, které se od té doby rozšířila po celém Středomoří včetně Jadranu. Dnes je absolutní většina lastur, které stále můžete najít na dně zátok, mrtvá. Za poslední měsíc se podařilo potvrdit 3 živé exempláře v Podgoře na Makarské. Tato oblast již byla nemocí zasažena, mělo by to tedy znamenat, že jde o jedince vůči chorobě imunní. Chorvatské Ministarstvo zaštite okoliša i energetike se rozhodlo nechat výskyt druhu monitorovat veřejnost.
Nahlašte je
Přes QR kód na plakátu se také dostanete na dotazník.
Objevíte-li živé či mrtvé jedince, můžete k jejich monitoringu použít tento formulář. Na první stránce je třeba vyplnit kontrolní součet, který ukáže, jestli umíte počítat. Jakmile potvrdíte svoji gramotnost, předáte kontakt na sebe chlapům z ministerstva energetiky a pak můžete začít s údaji o pozorování.
Datum nálezu je jasné, následuje lokalita, koordináty v netradičním formátu desetitisícin stupně, nebo googlemapa, která je dost malá na to, aby bylo jednoduché se v ní orientovat. Potom hloubka nálezu, počet kusů (proto to počítání na úvod), rozhodnutí o tom, které jsou živé a které již vydechly naposledy a na závěr souhlas s tím, že mohou být vaše osobní údaje odeslány všem stranám, které projeví zájem.
Na formulář se dostanete i po naskenování QR kódu na plakátu kampaně.
Absurdita na závěr
Jistě jste si všimli zajímavého spojení dvou protichůdných resortů v chorvatské vládě. Ministerstvo životního prostředí a energetiky! Ideální kombinace pro příznivce starých dobrých uhelných elektráren. Jedna kancelář dupe za elektrárnu a ve druhé se starají, aby jí nikdo neházel klacky pod nohy.
3445
Související články
Nápad za 100 bodů
Nápad za 100 bodů
Vyrazit na nejvyšší vrchol Pelješacu v žabkách, před polednem a v teplotách přes 30°C je hloupost ocenitelná Darwinovou cenou.
Kolik stojí záchrana lodě?
Kolik stojí záchrana lodě?
Výborný článek o tom, jaký je rozdíl mezi záchranou lodi a pouhým vlečením, jsme dostali od Lukáše Staňka. Je to jen hra se slovy? Ne, jde o to, kolik za asistenci v problémech zaplatíte. Tento rozdíl je třeba znát.
Pokuta až 30 000 euro
Pokuta až 30 000 euro
Největší mlž Středozemního moře kyjovka šupinatá může dorůstat až 120 cm. V posledních letech je přísně chráněná. Stále se však najdou sběratelé všeho zajímavého, kteří je vylamují z mořského dna a plní jimi svá zavazadla. Pokuta přitom dosahuje až 30 000 euro.