Search
× Search
Pomozte se záchranou ohroženého druhu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Pomozte se záchranou ohroženého druhu

Ještě před pár lety bylo možné nalézt na dně většiny chorvatských zátok mnohačetné populace největšího mlže Středomoří kyjovky šupinaté. Některé lastury dosahovaly výšky i více než jeden metr. Dnes jsou na vymření. Můžete je ale pomoci zachránit.

Kyjovka šupinatá je největší mlž v celém Středomoří. Běžně bylo možné potkávat na dně jedince vysoké kolem 75 cm (kyjovky rostou vzpřímené na dně), ale největší lastury dorůstaly výšky až 120 cm.

V roce 2016 napadla populaci kyjovek u španělského pobřeží bakteriální infekce, které se od té doby rozšířila po celém Středomoří včetně Jadranu. Dnes je absolutní většina lastur, které stále můžete najít na dně zátok, mrtvá. Za poslední měsíc se podařilo potvrdit 3 živé exempláře v Podgoře na Makarské. Tato oblast již byla nemocí zasažena, mělo by to tedy znamenat, že jde o jedince vůči chorobě imunní. Chorvatské Ministarstvo zaštite okoliša i energetike se rozhodlo nechat výskyt druhu monitorovat veřejnost.

Nahlašte je

Image
Přes QR kód na plakátu se také dostanete na dotazník.
Objevíte-li živé či mrtvé jedince, můžete k jejich monitoringu použít tento formulář. Na první stránce je třeba vyplnit kontrolní součet, který ukáže, jestli umíte počítat. Jakmile potvrdíte svoji gramotnost, předáte kontakt na sebe chlapům z ministerstva energetiky a pak můžete začít s údaji o pozorování.

Datum nálezu je jasné, následuje lokalita, koordináty v netradičním formátu desetitisícin stupně, nebo googlemapa, která je dost malá na to, aby bylo jednoduché se v ní orientovat. Potom hloubka nálezu, počet kusů (proto to počítání na úvod), rozhodnutí o tom, které jsou živé a které již vydechly naposledy a na závěr souhlas s tím, že mohou být vaše osobní údaje odeslány všem stranám, které projeví zájem.

Na formulář se dostanete i po naskenování QR kódu na plakátu kampaně.

Absurdita na závěr

Jistě jste si všimli zajímavého spojení dvou protichůdných resortů v chorvatské vládě. Ministerstvo životního prostředí a energetiky! Ideální kombinace pro příznivce starých dobrých uhelných elektráren. Jedna kancelář dupe za elektrárnu a ve druhé se starají, aby jí nikdo neházel klacky pod nohy.

2762
Na horu