PLASTICUS MARITIMUS – invazivní druh
Během jediného lidského života jsme způsobili přírodě ránu, která se jen tak nezacelí. Uvědomuje si to i nejmladší generace milovníků přírody a moře speciálně. Můžeme a musíme s tím něco dělat. Přečtěte si článek, který nám poslala třináctiletá Sofie.
Plasticus Maritimus je název knihy od Any Pègo a kolektivu, která pojednává o novém invazivním druhu v mořích a oceánech, o plastu.
Plast, všichni o něm víme a všichni ho klidně a nevědomky, používáme. Rozhlédněte se kolem sebe. Z čeho je vyrobena židle, propiska, počítač, počítačová myš, či zubní kartáček? Vše je většinou z plastu, který mezi námi ‚žije' už od druhé poloviny 19. století.
Plast je samozřejmě i velice užitečný, ale škodí doopravdy moc. Ana Pègo, autorka knihy Plasticus Maritimus, je mořská bioložka, která se specializuje především na plast v moři. Jak ve své knize uvádí, tak za pět minut, které využila k hledání plastových brček na pláži, našla okolo 100 těchto škůdců.
Často se mluví o plastovém ostrovu, který leží v Tichém oceánu. Ale věděli jste, že tento ne úplně krásný ostrov byl v roce 2018 sedmnáctkrát větší než Portugalsko. To už není úplně legrace, co? Jelikož i tento, spíše HLAVNĚ, tento obrovský ostrov se totiž podílí na vymírání ryb, želv a obecně všech ostatních mořských živočichů.
Ale pozor! Tady mnoho lidí jistě pochybí, jelikož tito tvorové neumírají na otravu plastem. Tito živočichové umírají kvůli pocitu sytosti, kterou jim plast přináší. Ryby jí většinou plankton, který se dá lehko splést s, malým velkým škůdcem, microplastem. Želvy se živí většinou medúzami, podobnost zde můžeme nalézt s plastovými sáčky, které od medúz nemusí rozeznat. Ryby a ostatní nemají po snědení plastu již hlad. Pravda je však taková, že jim tato hmota nedodá žádné živiny, což způsobí pomalou smrt.
Ale jak se co nejlépe proti plastům bránit, tak aby v moři každou minutu neskončil jeden plný náklaďák plastu, jako tomu bylo doposud?
Pro většinu věcí standardně vyrobených z této látky existuje vhodná náhražka
Plastový zubní kartáček nahraďte dřevěným, stejně jako židle a klidně i propisky. Zkrátka se snažte být pokud možno co nejvíce šetrní k přírodě kolem sebe. Je možné, že i vy z toho budete mít lepší pocit…
3565
Související články
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Britská charitativní organizace Oxfam si v tažení za snižováním emisí skleníkových plynů vyhlédla nový cíl - velmi bohaté lidi, kteří své bohatství rozpouštějí mimo jiné v hektolitrech fosilního paliva. Charitativní organizace tvrdí, že jen za loňský rok by zdanění superjachet a soukromých letadel přineslo britské státní pokladně dvě miliardy liber (60,3 miliardy korun).
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Kolik hektolitrů saponátu skončí každou sobotu v moři v maríně Sukošan/Biograd/Seget/Split… Dovolená na jachtě je taková čistá dovolená. Neškodná na první pohled. Má ale i své stinné stránky.
Klaus by jen nesouhlasně pozdvihl obočí…
Klaus by jen nesouhlasně pozdvihl obočí…
I lodní doprava se snaží snižovat emise. Obviňovaná ze znečišťování ovzduší investuje do ekologických technologií. Utrácí stovky milionů navzdory Václavům Klausům, kteří nikdy neviděli výrazné tání ledu (samozřejmě kromě filmů Ala Gora).