Devastace mořského dna u rybích sádek
Rybí sádky v moři. Ryb z nich jsou plné restaurace. Doporučení výživových poradců zní, jezte ryby, je to zdravé. A jak je to šetrné k životnímu prostředí?
Firmy produkující mořské ryby ve stovkách tun tvrdí, že vliv rybích sádek na okolní moře není veliký, že neškodí. Že dodržují státem daná pravidla. Že není třeba se jejich velkochovů obávat.
Realita tak růžová není. Mořský biolog profesor Petar Kružić nám umožnil zveřejnit své fotografie zdravého mořského dna v porovnáním s tím, jak vypadá dno v okolí mořských sádek. A za okolí v tomto směru považuje dno do vzdálenosti 1 km od sádek. Pohled je to hrozivý. Profesor Kružić přirovnává znečištění způsobené jedněmi sádkami střední velikosti ke znečištění kanalizací města o 10 000 obyvatelích.
Již několik let si na sádky stěžují například ostrované z Ravy nedaleko Dugiho otoka. Průliv mezi Ravou a Dugim otokem je široký 800 – 1500 metrů. A vyskytují se zde sádky. Od doby jejich vzniku si obyvatelé stěžují na občasný mastný šlem na hladině u pobřeží ostrova, na zarůstání mořského dna netypickými řasami. Rybáři zaznamenávají, že některé běžně lovené ryby jsou více než dvakrát větší, než tomu bylo v minulosti. Další sádky jsou jihovýchodně, východně a severně od Ravy. Ostrov je velkovýkrmnami ryb obklíčen. A sádky jsou i mezi Ižem a Ugljanem.
Počet sádek stále roste. Úřady mají na stole žádosti o další povolení. Na severu Jadranu. V Kvarneru, ale i v Dalmácii.
Podíváte-li se však na snímky profesora Kružiće, jen těžko uvěříte tomu, že je to vše neškodné. Cena ryb, především během turistické sezóny, je ale taková, že tyto velkovýkrmny, do kterých se sype žrádlo po pytlích, dokážou měnit rybu ve zlato.
Přitom jde, při tomto způsobu hospodaření, o časovanou bombu. Jednou vybuchne, jen zatím nevíme kdy.
586
Související články
Těžko uvěřitelné škody na katamaranu Melita
Těžko uvěřitelné škody na katamaranu Melita
Před 14 dny se v bouřlivém počasí u Zadaru začal potápět katamaran Melita jezdící na lince Zadar – Sali – Zadar. Jeden trup katamaranu prakticky přestal existovat.
Proč do katamaranu Melita zatékalo?
Proč do katamaranu Melita zatékalo?
Před týdnem se před Zadarem v bouřlivém počasí potápěl trajekt/katamaran Melita. Proč k dramatické situaci došlo?
Co se v noci dělo v Chorvatsku?
Co se v noci dělo v Chorvatsku?
Před Zadarem se potápěl trajekt, všechny se podařilo zachránit. Národní koordinační centrum pro pátrání a záchranu na moři řešilo během noci dalších 270 volání o pomoc. Noc byla divoká, přecházely silné bouřky…