Osmička na otěži?
Děláte osmičku na konci otěže? Případně na jiném laně? Dejte si pozor na jednu věc.
Standardně děláme osmičku na konci otěží od geny. Jeden malý detail, který pomůže vyhnout se problémům.
Spousta lidí udělá osmičku na úplném konci lana. Jenže když lano uteče, sekne se v kladce, blbě se vytahuje zase zpět. Za konec, který je v kladce nebo stoperu, ho nechytnete a jít před kladku, kde sebou lano škube, je tak trochu o ruku.
Mnohem lepší je osmičku udělat třeba 20 cm od konce. Když otěž uteče a vjede do kladky, pořád je za osmičkou 20 cm lana, ve kterém není síla a můžeme si ho zpět vytáhnout mnohem lépe.
Za článek děkujeme Vojtovi Sládečkkovi.
6343
Související články
K čemu slouží otěžový vozík?
K čemu slouží otěžový vozík?
Plujete na plachty, gena za předním lemem flatruje. Přitáhnete na otěži, flatrování přestane. Spodní špiony vlají vodorovně dozadu, jachta se rozjede. Při bližším pohledu zjistíte, že vršek geny ale spokojeý není. Loď by mohla plout ještě rychleji. Co s tím?
Jak sám ovládat genu z návětrného boku
Jak sám ovládat genu z návětrného boku
Jsem sám v kokpitu, sedím na návětrném boku, letím na bočák a potřeboval bych odtud trimovat genu, nebo asymetrický spinaker. Jak na to, abych pokaždé nemusel k závětrné vinšně?
Hlavolam jménem vinšna
Hlavolam jménem vinšna
Vinšna, kapestan, ten naviják v kokpitu, je základem současné jachty plující na plachty. Běžná pomůcka. Stále se ale setkáváme s chybami při jejím použití. Jak se chyb vyvarovat?