Odsolovač za 1700 Kč
Odsolovač vyrábějící pitnou vodu z vody mořské může na jachtě zachránit život. Nebo dá alespoň jistotu, že žízní neumřete. Jeho cena je běžně velmi vysoká. Na trhu by se však měl objevit přístroj za 56 GBP! Měl by být široce dostupný.
Quench Sea desalinator byl primárně vyvíjen z humanitárních důvodů. S ním je možné získat pitnou vodu z vody mořské tam, kde se jí běžně nedostává.
Jde o přístroj poháněný manuálně. Zahrnuje trojitou předfiltraci a nakonec potřebnou reversní osmotickou membránu, která odstraní z vody cokoli větší než 0,01 micronu. Tedy veškeré nečistoty, dokonce včetně virů. Membrána by měla vydržet výrobu 18 000 l vody a je snadno vyměnitelná. Cena výměnné membrány je 8 GBP.
Hydraulická pumpa vytváří v zařízení tlak 55 – 60 barů. Celé zařízení váží jen 0,7 kg. I díky tomu je ideální nejen pro použití na palubách jachet jako záložní zdroj, ale samozřejmě také v záchranných ostrůvcích. Výroba litru vody sice zabere půl hodiny, ale čas je v záchranném ostrůvku to jediné, čeho je nazbyt.
Na vývoj a zahájení výroby proběhla crowdfundingová kampaň a první kousky by se měly objevit na trhu v únoru příštího roku. Firma Hydro Wind Energy předpokládá, že během sedmi let se podaří prodat 100 milionů kusů.
Více informací zde.
4364
Související články
Reverzní osmóza, aneb výroba pitné vody z mořské (1. díl)
Reverzní osmóza, aneb výroba pitné vody z mořské (1. díl)
Pro běžného jachtaře pohybujícího se v regionech se slušnou infrastrukturou, nebývá otázka přístupu k pitné vodě nijak zásadní. Není ale třeba se vydávat až na konec světa, aby se stala aktuální.
Odsolovač: jak vybrat ten správný
Odsolovač: jak vybrat ten správný
Odsolovač, který z mořské vody vyrobí vodu pitnou s pomocí procesu reverzní osmózy, je jednou z nejlepších investic do jachtařského příslušenství. Před samotným nákupem je však třeba si ujasnit, kolik vody potřebujete, abyste si mohli vybrat adekvátní typ.