Search
× Search
Nizozemci zabavili 20 ruských jachet
Jan Koukal

Nizozemci zabavili 20 ruských jachet

Celní správa nizozemského království uvedla, že zabavila 14 rozestavěných jachet, dvě uskladněné lodě a čtyři plavidla procházející servisem. Všechny měly ruského majitele. Zabavení lodí se uskutečnilo v rámci sankcí přijatých EU kvůli ruské agresi na Ukrajině.

"Zátah" se uskutečnil na devíti místech a lodě jsou nyní podle nizozemských úřadů pod "zvýšeným dohledem" celní správy. Tento režim znamená, že lodě nesmějí být dodány, převáděny ani vyvezeny. Smějí však za určitých podmínek plout, a to ve vymezené oblasti a za fyzického i elektronického dohledu pobřežní stráže a celní správy.

Jde o lodě různých kategorií. Nejmenší ze zabavených lodí měří 8,5 metru, nejdelší 120 metrů. Přesnější specifikaci úřady nezveřejnily. Oznámily však, že dvě z dotčených jachet jsou spojeny se jmény osob na sankčním seznamu Evropské unie.

Zabavování opulentních jachet ruských miliardářů a papalášů bylo jednou z prvních reakcí Západu na ruskou invazi. Již od března tak se svými loděmi nemohou volně nakládat Igor Sečin, Ališer Usmanov, Vagit Alekperov či Viktor Vekselberg.

Mezi evropskými úřady jsou v této činnosti nejagilnější britské a španělské. Jedním z posledních úlovků byla superjachta Axioma sankcionovaného oceláře Dmitryho Pumpjanskyho, kterou zabavil Gibraltar.

1680
Na horu