Search
× Search
Níže přes celý Atlantik
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Níže přes celý Atlantik

Podívejte se na tlakovou níži, která se rozprostře přes celý Atlantik ve čtvrtek večer. Od Gibraltaru po Island, od Grónska až do Irska.

Nejde o nijak extrémně hlubokou níži. Jen nezvykle rozsáhlou. Na obrázku vidíte izobary, které spojují místa se stejným tlakem. Představte si je jako vrstevnice, tedy čáry spojující místa se stejnou nadmořskou výškou. V takovém případě vidíte, že celý severní Atlantik je jeden velký ďolík se středem uprostřed. Tento ďolík, nebo údolí, je trochu stlačen v západovýchodním směru a protáhlý v severojižním směru.

Běžná situace vypadá jinak. Severní Atlantik bývá zvlněnou krajinou, ve které jsou kopce (tlakové výše) a nejrůznější údolí (tlakové níže a atmosférické fronty). Prostě pestrá krajina připomínající nejspíše střední Povltaví. Ve čtvrtek místo toho bude severní Atlantik připomínat nějaký ohromný kráter. Ngorongoro v Africe? Zajímavé také je, že tato situace pár dnů vydrží. Nebo má vydržet… Protože podobnou situaci předpovídají oba globální meteorologické modely ECMWF i GFS, asi to tak bude. 

Na druhém obrázku je pro porovnání severní Atlantik dnes. Vidíte na něm několik tlakových níží (nejhlubší u Anglie) a Azorskou tlakovou výši. Členitá krajina níží a výší…

4655
Na horu