Neuvěřitelně krásná trasa
Podívejte se na tracking sólového závodu přes Atlantik The Transat CIC. Na čele pluje talentovaný Yoan Richomme a jeho trasa je… Prostě geniální! To musí vidět každý, kdo se na ni podívá. Je to kulečník mezi tlakovými nížemi, frontami a hřebeny vysokého tlaku vzduchu. Richomme zase jednou ukazuje, že kouzlo je v jednoduchosti.
Richomme je ve třídě IMOCA stále nováčkem, přesto předvádí velké věci. Na podzim dominoval v závodě Retour a la Base z Martiniku do Lorientu v Bretani. Zajel krásný závod, kterému z jeho strany dominovala jednoduchost. Nyní má za sebou více než polovinu závodu přes severní Atlantik z Lorientu do New Yorku a pluje na čele. Kromě vysoké rychlosti předvádí vynikající routing, jede bez chyby. První dny sice nestačil na po nemoci se navrátivšího Charlieho Dalina, dnes už je ale na čele a Dalin ztrácí 50 mil. Navíc v současnosti Richomme pluje dvojnásobnou okamžitou rychlostí. Tento údaj však může být zavádějící, Dalin možná řeší drobnou technickou závadu, pracuje s plachtami, refuje, kdovíco… Více vypovídá průměrná rychlost za poslední 4 hodiny. Richomme 21,7 uzlu a Dalin jen 14,2. Na Dalina se navíc dotahuje Paul Meilhat, který zaostává již jen o 10 mil a během posledních 4 hodin dosahuje průměru 19,5 uzlu.
V boji o medaile je zajímavé ještě duo Boris Herrmann a Samantha Davies. Nejrychlejší žena ztrácí na vedoucího Richomma 64 míle a Herrmann 67 mil. Herrmann je za poslední 4 hodiny druhý nejrychlejší z vedoucí skupiny, dosahuje průměru 21 uzel.
Kulečník mezi nížemi
Čelo startovního pole má za sebou průjezd níží jihozápadně od Irska s obratem u jejího středu. Následovala plavba ven z níže do hřebenu vysokého tlaku vzduchu mezi dvojicí níží. V ose hřebenu další obrat a směr střed další níže. Ještě v hřebenu otáčel jako první Dalin, ale Richomme již ztrácel jen 3,5 míle. Směřování do níže, přes oblast silného větru na frontě a zde přichází první Dalinovo zaváhání, kdy musí odhalzovat a plout chvíli po větru.
Richomme je k nezastavení. V centru níže již točí první a Dalin musí přidat další dvě halzy navrch. V současné chvíli se zdá, že Richomme má za sebou pouhé 3 obraty. A to by měla být plavba západním směrem plavbou proti větru… Dalin s obraty tolik nešetří a má jich za sebou zřejmě 7. Z toho je vidět, že Richomme neřeší technické problémy a je neuvěřitelně přesný. A sebejistý.
Nyní mají nejrychlejší před sebou půl dne v lehčím větru. V následujících 24 hodinách by měl zesílit a přicházet ze zadoboku. Dá se předpokládat, že závodníci se přimáčknou na jižní hranici zakázané zóny a po ní zamíří do cíle. Vypadá to, že další obrat by mohl přijít až cca 150 mil od cíle, kde vítr zeslábne.
Potíže tak nyní může dělat především Golfský proud, který bude směřovat proti větru. To bude způsobovat chaotický stav moře. Závodníci se proto budou snažit vyhnout oblastem, kde je proud nejsilnější.
Class 40, minimální ztráta
Zajímavá je také kategorie Class 40. Tyto klasické sklolaminátové lodě s pevným kýlem zaostávají za nejrychlejšími foilujícími IMOCAmi jen o necelých 400 mil. V kategorii IMOCA by to stačilo na 23. místo.
V této třídě vede Ian Lipinski, před Ambrogiem Beccariou, který v poslední době dominoval velkým závodům a Fabienem Delahaye.
Polohu lodí najdete zde.
775
Související články
Jak nerozlámat loď při Vendée Globe
Jak nerozlámat loď při Vendée Globe
Chcete-li zvítězit, musíte mít nohu na plynové páce. Musíte dostat z lodě maximum možného. Maximum, ale nikoli více. Když to přeženete, rozlámete loď a nedojedete. Jak se hledá hranice mezi dost a příliš?
Vynikající film na dnešní večer
Vynikající film na dnešní večer
Chcete mít představu, jaké to je na závodní foilovací jachtě v Jižním oceánu? Toto vynikající video je z paluby jachty IMOCA Biotherm během etapy Jižním oceánem a kolem mysu Horn při závodu The Ocean Race (Whitbread, Volvo Ocean Race). Jak se žije na palubě, jaký je to šejkr, jak se řeší problémy, jak se vybírá voda z podpalubí atd.
Jak foil zvyšuje stabilitu jachty
Jak foil zvyšuje stabilitu jachty
V našem světě jachtařů narozených v minulém tisíciletí byl vždy pro stabilitu jachty určující kýl. A mohla mu pomoci posádka vyhnaná na živlům vystavený návětrný bok. Dnes mnohé z toho, a někdy i vše, přebírají foily. Jak zvyšuje foil stabilitu, a tedy i výkon jachty?