Nebezpečné vlny
Vítr může foukat rychlostí 40 uzlů, může zvedat vysoké vlny, ty ale nemusí být nebezpečné. Stačí však malá změna a vše je rázem jinak. Situace se stala nebezpečnou. Co se změnilo?
Výška vln je dána rychlostí větru, dobou, po kterou vítr vane a volnou plochou, na které se vlny mohou rozjet. To jsou základní podmínky. Jsou tu ale také další faktory, které mohou výšku a hlavně tvar vln ovlivnit. Ty si také musíme uvědomit.
Jde o proud, změnu směru větru a změnu hloubky dna.
Proud
Máme standardní vlny. Na moři není proud, vítr je stabilní. Tvar vln je daný. Vlny se dostanou do oblasti, kde teče proud. Nejprve ve směru shodném se směrem vln. Co se stane s vlnami? Prodlouží se a stanou se pozvolnějšími. To jsou bezpečné podmínky pro plavbu.
A teď proud opačného směru, než směřují vlny. Situace se zkomplikuje. Vlny se zkrátí a zvýší. Znamená to, že jsou strmější. A strmá vlna je pro nás nejen mnohem nepříjemnější, ale od určité velikosti i nebezpečná. Proto si dávejte pozor na místa se silným proudem, pokud vane vítr proti jeho směru. Na mapách jsou tato nebezpečná místa často značená.
Změna směru větru
Velmi nepříjemnou situaci dokáže způsobit i prudká změna směru větru. Máme vítr A, který vane před změnou (změnou je obvykle studená fronta) a zvedá vlny AV. Pak přichází změna. Vítr prudce změní směr na B, vlny začínají přicházet i z tohoto směru BV. Výsledkem je moře, na kterém je stále staré vlnění AV a do toho přicházejí nové vlny BV. Tomuto jevu se říká cross sea.
Cross sea znamená chaotický stav moře. Vlny se jednou sčítají, jednou odčítají. Výsledkem jsou nevyzpytatelné podmínky, při kterých mohou některé vlny výrazně převyšovat standardní výšku vln a i jejich tvar je samozřejmě strmější.
Změna hloubky
Také změna hloubky moře má na výšku a tvar vln vliv. Vlny přicházející nad mělčí moře se začínají zpomalovat, zvyšovat a stávají se strmější. To je předstupeň před tím, než se začnou lámat. V bouřlivém počasí na nás čeká větší nebezpečí u břehu než na otevřeném moři.
12443
Související články
Může být hloubka menší než na mapě?
Může být hloubka menší než na mapě?
Mapa ukazuje v přístavu hloubku 2,5 metru. Máme ponor 2,3 metru. Můžeme vplout? Bude to pro nás vždy bezpečné?
Pozor na nebezpečný proud
Pozor na nebezpečný proud
Plujete do přístavu XYZ. Přístav je na dohled, jednoduchá navigace. V oblasti je ale proud a vaše plavba se může prodloužit i na více než dvojnásobek a dokonce se můžete přiblížit k nebezpečí, které se vám zdálo zcela mimo váš kurz.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?