Search
× Search
Nebezpečná medúza u Istrie
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Nebezpečná medúza u Istrie

V neděli objevili chorvatští potápěči v zátoce Velika Kolumbarica na Istrii nebezpečnou medúzu Pelagia noctiluca (talířovka svítivá), která může způsobit velice nepříjemné požahání.

Jde o poměrně malou medúzu dlouhou do 20 cm s průměrem klobouku do 6 cm. Klobouk je obsypán fialovými tečkami.

Výsledkem kontaktu s lidskou pokožkou je silná bolest a požahání, které připomíná popáleniny. Zasažená místa se obtížně hojí, zanechávají kůži bez pigmentu a někdy dokonce i jizvy.

Medúza se obvykle vyskytuje na otevřeném moři při hladině. Někdy ji ale mořské proudy mohou zanést i do oblastí poblíž pobřeží. Běžně je rozšířena v teplých vodách Atlantiku, Středomoří, nebo Rudého moře. Díky svému charakteristickému vzhledu je snadno rozpoznatelná a je možné se jí vyhnout.

Při požahání medúzou by měl být postup následující

Neomývat sladkou vodou, octem, čpavkem, alkoholem a nezakrývejme obvazem.

V případě nástupu šoku, nebo při problémech s dýcháním je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

  1. Opatrně opláchnout mořskou vodou, bez otírání.
  2. Pokud je to možné, naneste na postižené místo pastu vyrobenou z 50 % jedlé sody a mořské vody. Nechte na postiženém místě 5 minut.
  3. Odstranit zbytky žahavých vláken pinzetou nebo plastovou kartou.
  4. Chladit ledem v plastovém sáčku po dobu 5 – 15 minut.
  5. Pokud bolest trvá, znovu aplikovat led.
  6. V případě, že bolest trvá i nadále, je třeba vyhledat pomoc u lékaře nebo lékárníka (analgetika a hydrokortizon, např Lidokain 3-4% + hydrokortizon)

Výše uvedená pravidla platí pro požahání jakoukoli medúzou.

Foto Pillon, Roberto - http://images.marinespecies.org/resized/48611_pelagia-noctiluca.jpghttp://www.marinespecies.org/photogallery.php?album=676&pic=48611#photogallery, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45659883

5820
Na horu